Čtvrtek 1. října 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Probo

Hasiči znovu vyjížděli k požárům na Uherskohradišťsku

Ve středu vyjížděli profesionální i dobrovolní hasiči z více jednotek na likvidaci dvou požárů v přírodním prostředí na Uherskohradišťsku. Znovu byla na vině nedbalost, ale také nevyloučený úmysl neznámého pachatele. Podobné požáry se nevyhnuly ani dalším místům ve Zlínském kraji. Pokračuje tak nepříznivý trend jarního období, kdy lidé nedbají rad hasičů a stále podceňují nebezpečí spalování biologického odpadu.

Dne 8. 4. 2009 ve 13:00 hod. byli hasiči informováni o požáru zahrady ve Vlčnově.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Brodu s jedním zásahovým vozem a jednotka sboru dobrovolných hasičů z Vlčnova. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru suché trávy v zahradě.

Jednotky hasičů nemohly přijet až přímo na místo požáru, a proto museli hasiči dojít do zahrad pěšky. Velitel zásahu potvrdil rozsáhlejší požár suché trávy v jedné ze zahrad. Požár se podařilo lokalizovat asi po půlhodině zásahu za pomoci jednoduchých hasebních prostředků. Celková likvidace požáru na ploše 100 × 25 metrů zabrala hasičům asi hodinu a půl.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Požár byl způsoben majitelem, který na zahradě spaloval suchou trávu, a vlivem větru došlo k jeho rozšíření do okolí. Způsobená škoda nebyla pro potřeby hasičů vyčíslena.

Dne 8. 4. 2009 ve 13:46 hod. byli hasiči informováni o rozsáhlém požáru v lese u Buchlovic.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Buchlovic, Kunovic, Babic a Nedakonic. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru nízkého lesního porostu u Smraďavky.

Dojezd hasičských cisteren byl i v tomto případě velmi komplikovaný. Hasiči se nemohli s technikou dostat až přímo k místu požáru a část cesty museli jít pěšky. Další cisterny se snažily najít jinou cestu, ale v těžším terénu to bylo znovu komplikované.

Nakonec se podařilo rozvinout vodní vedení a začít s hašením. Lokalizace požáru trvala hasičům asi hodinu a celková likvidace požáru byla hlášena velitelem zásahu po dvou a půl hodinách prací. Dovážka vody do lesa byla zajišťována cisternami dobrovolných hasičů, a to kyvadlově z Buchlovic. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Šetřením se nepodařilo vyloučit možnost úmyslného nebo nedbalostního jednání neznámé osoby, a proto je případ i nadále ve společném šetření hasičů a policie. Požár zasáhl plochu asi 50 × 50 metrů a zničil nízký lesní porost.mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje


-swo-

Sdílet
Banner Eurofire termokamera