Sobota 30. května 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: Devold 970x150 OK

Plameny zničily v městské části Uherský Brod – Havřice celý dům i s přístavbami, sousední objekt hasiči zachránili

Požár rodinného domu v městské části Uherský Brod – Havřice byl na tísňovou linku krajských hasičů oznámen 9. září 2017 v 16:16 hodin. Podle oznamovatele z objektu stoupal hustý černý dým a bylo vidět plameny.

Na místo zásahu byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Uherský Brod a dobrovolní hasiči z Nivnice, Vlčnova, Uherského Brodu a Havřic.

V době příjezdu prvních jednotek byly plameny zasaženy přístavby jednopodlažního domu s množstvím uskladněných materiálů, vozidly nebo jejich vraky a požár se šířil interiérem domu a na jeho střešních konstrukcích.

Na místě se také nacházel popálený muž. Ten byl předán posádce zdravotnické záchranné služby, která ho transportovala do nemocnice.

Hasiči vybaveni dýchací technikou natáhli několik útočných proudů a začali s hašením přístaveb, interiéru a střechy domu. Zásah jim mimo silného zakouření komplikovala i postupná destrukce střešních a stropních konstrukcí.

Pohyb jim také znesnadňovalo velké množství různých materiálů a zařízení, které se nacházely prakticky ve všech prostorách. Z důvodu bezpečnosti hasičů musel velitel zásahu zakázat pohyb v interiéru objektu.

I přes všechny komplikace se hasičům podařilo uchránit před plameny sousední řadový dům a další přístavby a objekty ve dvoře.


V 17:04 hodin byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místo zásahu byly postupně povolány další posilové jednotky profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a Zlína a dobrovolných hasičů z obcí Hluk, Velký Ořechov, Těšov, Pašovice a Luhačovice. Z důvodu zvýšené spotřeby vody byly cisterny doplňovány z blízkých hydrantů.

Při zásahu došlo k přehřátí u jednoho ze zasahujících dobrovolných hasičů, kterého museli ošetřit záchranáři.

V 18:56 hodin byl požár lokalizován a hasiči pokračovali v rozebírání zbytků požárem zasažených konstrukcí a dohašování jednotlivých prostor. Velitel zásahu také rozhodl o postupné redukci nasazených sil.

Kromě hasičů na místě zasahovali také policisti, kteří řídili dopravu v okolí místa zásahu a pracovníci pohotovostní služby, kteří odpojili ohrožené elektrické vedení. Ze strany vedení města byla zabezpečena strava pro zasahující hasiče.


Na místě požáru, který zcela zničil celý dům a část přístaveb, byly nasazeny tři jednotky profesionálních a devět jednotek dobrovolných hasičů se čtrnácti cisternovými automobily, automobilním žebříkem, protiplynovým kontejnerovým vozidlem, dopravním a velitelským automobilem.

V době zásahu začali na místě pracovat i vyšetřovatelé hasičů a policistů. Příčina vzniku požáru a výše způsobené škody jsou předmětem jejich dalšího vyšetřování.

Podle prvotních odhadů se požárem způsobená škoda pohybuje okolo 5 000.000 korun. Zásahem hasičů byl uchráněn další majetek v milionové hodnotě. Vyšetřovatelé dále prověřují verzi nedbalostního jednání, které pravděpodobně stálo za vznikem celé události.

por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK