Pondělí 19. března 2018, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Prabos 970 OK

Unikátní soutěž „Hanácké pilař“ proběhla v Olomouci, v roce 2017 se jednalo o první ročník

Ve čtvrtek 19. října 2017 proběhla od 9:00 hodin na centrální požární stanici v Olomouci soutěž v dovednostech práce s motorovou řetězovou pilou „Hanácké pilař“. Šlo o první ročník soutěže, která v podobném rozsahu nemá v rámci celé České republiky obdoby.

Hanáckým pilařem, který si odvezl putovní pohár, se stal Jaromír Spurný z požární stanice v Šumperku.

Do soutěže bylo přihlášeno 24 závodníků z celé České republiky z řad profesionálních a dobrovolných hasičů. Závodilo se ve čtyřech disciplínách:

 • Výměna řetězu
 • Kombinovaný řez
 • Přesný řez
 • Odvětvování.

Každý závodník musel mít vlastní motorovou pilu a být oblečen do protiprořezových kalhot a bot.

Výsledky:

 1. místo – Jaromír Spurný, požární stanice Šumperk
 2. místo – Jaroslav Žitný, požární stanice Olomouc
 3. místo – Václav Haitl, požární stanice Hranice
 4. Speciální cena – Nejrychlejší haluzák – Jaroslav Žitný, požární stanice Olomouc (nejrychleji odvětvil určenou kládu)

Průběh jednotlivých disciplín

Výměna řetězu:

Soutěžící po odstartování přistoupí ke stolu, uvolní pojistné matice, sundá řetěz, otočí lištu, na kterou následně nasadí řetěz a pojistné matice. Před ukončením soutěžní disciplíny ještě zkontroluje napnutí řetězu.

Kombinovaný řez

Jakmile dostane soutěžící pokyn ke startu od rozhodčího, uchopí motorovou pilu a přistoupí ke kmeni; vede řez odspodu a zakončí ho v polovině kmene; vyjme pilu z řezu a pokračuje řezem shora, dokud kotouč nespadne na zem; provede odříznutí druhého kotouče v obráceném pořadí; disciplína končí v okamžiku, kdy se druhý kotouč po odříznutí dotkne země.

Přesný řez

U disciplíny přesný řez si soutěžící si může vybrat, z jaké strany bude startovat. Jakmile dá rozhodčí pokyn ke startu, uchopí soutěžící motorovou pilu a přistoupí ke kmeni a snaží se odříznout kotouč a přitom se vyvaruje poškození podkladové desky řetězem motorové pily. Disciplína je ukončena tehdy, když soutěžící položí motorovou pilu na zem vedle kmene.

Odvětvování

Soutěžící musí odvětvit kmen co možná nejrychleji, aniž by zanechal suk vyšší než 5 mm nebo zařízl do kmene hlouběji než 5 mm. Zároveň musí dodržet pravidla bezpečnosti práce s motorovou pilou.

Soutěžící vstupuje do soutěžního prostoru na pokyn rozhodčího, nastartuje motorovou pilu a položí na startovní čáru (závodník i všechny části motorové pily musí být za startovní čarou). Rozhodčí dá pokyn k zahájení disciplíny.

Čas je měřen od okamžiku, kdy dá rozhodčí pokyn ke startu a jeho měření končí v okamžiku, jakmile odřeže všechny větve a položí pilu za cílovou čáru. Poté soutěžící zastaví motorovou pilu a vyčká dalších pokynů rozhodčího.

Organizátoři soutěže

 • Sportovní klub při HZS Olomouckého kraje
 • HZS Olomouckého kraje
 • Okresní sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska

Sponzoři soutěže

Olomoucký kraj, Okresní sdružení hasičů Olomouc, Kopča lesy s.r.o., INTERFOREST CZ s.r.o., AGROCENTRUM DFG s.r.o., Firma naši hasiči, František Šindelka a syn spol. s r.o., Karel Otruba PROFI, Prodej požárního vybavení Martin Látal, Eurofire Liška

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet
Banner Partner & VIP: Pavliš a Hartmann 970x150 OK