Pátek 19. ledna 2018, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner: Nordex 970x150 Dafo OK

Hasiči HZS Moravskoslezského kraje se prezentovali na Dnech NATO 2017

V sobotu 16. září 2017 proběhl první den letošního ročníku Dnů NATO a vzdušných sil AČR 2017. Hasiči se, stejně jako každý rok, podíleli nejen vystavením své techniky, ale také se spolupodíleli na organizaci a bezpečnostním zabezpečení celé akce.

Po celý den byla prezentována moderní technika HZS Moravskoslezského kraje a Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína.

Hasiči z HZS MSK mimo jiné vystavili například dvě cisternové automobilové stříkačky („univerzální“ výjezdovou cisternu na podvozku Mercedes Benz Econic a cisternu určenou pro hašení s nutností potřeby velkého množství vody na podvozku Tatra 815–7, která je vybavena unikátním systémem na výrobu tzv. suché pěny).

Dále byl představen přívěsný olejový separátor využívaný k odloučení ropných látek uniklých na vodní hladinu a osvětlovací kontejner určený pro nasvícení míst zásahů za ztížených světelných podmínek.

Kolegové ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně představili univerzální kontejnerový nosič na podvozku Tatra 815–7 a velkou pozornost lákal sací bagr na podvozku MAN, který je určen pro rychlé a účinné „odsátí“ sypkých i kapalných materiálů.

U veškeré techniky byli přítomni zkušení hasiči, kteří odpovídali na nejrůznější dotazy návštěvníků, a to nejen ohledně techniky, ale i na dotazy týkající se života hasičů na stanicích.

Během dne navštívil hasiče na Dnech NATO také nejvyšší představitel hasičů, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.

Zúčastnil se slavnostního zahájení Dnů NATO a vzdušných sil AČR 2017 a s velkým zájmem si za doprovodu ředitele HZS Moravskoslezského kraje plk. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph. D. prohlédl jak zákulisí bezpečnostních opatření, tak vystavenou techniku a pohovořil s přítomnými hasiči.

Taktéž velkému zájmu malých i velkých návštěvníků se těšil stan PVČ (preventivně-výchovné činnosti), kde byly zábavnou formou malým návštěvníkům představeny základní principy požární prevence, riziková místa vzniku požáru v domácnostech a při různých činnostech a pro velké návštěvníky byly připraveny zajímavé informace týkající se například detektorů požárů a nebezpečných plynů v domácnostech, ochrany člověka při chemických haváriích a podobně.

Za splnění drobných úkolů byly pro malé návštěvníky připraveny drobné dárky s tématikou požární prevence a ochrany obyvatel.

Dynamickou ukázku vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla předvedli zkušení hasiči z nedaleké stanice HZS MSK v Bílovci. Za bedlivého dozoru nejen návštěvníků, ale i televizních kamer, předvedli bleskurychlé, a přitom šetrné, vyproštění zraněné osoby. Jejich výkon byl oceněn potleskem přihlížejících.

Během prvního dne nemuseli hasiči na akci řešit žádnou mimořádnou událost. I přesto je jejich přítomnost, stejně jako dalších složek IZS na akci velice žádoucí a jsou platnou součástí bezpečnostních opatření v rámci této hojně navštěvované a velmi oblíbené akce.


V neděli, stejně jako v sobotu, se hasiči účastnili této mezi návštěvníky velmi oblíbené a ve světě respektované akce. Vzhledem k velkému počtu zúčastněných návštěvníků i vystavovatelů působili také ve štábu složek IZS a podíleli se na bezpečnostních opatřeních. Naštěstí během celé akce nemuseli řešit žádný incident.

Celkově lze hodnotit letošní ročník z pohledu mimořádných událostí jako velmi klidný, jelikož ani v neděli nemuseli hasiči řešit žádnou mimořádnou událost.

Závěrem mi dovolte poděkovat účastníkům, vystavovatelům, provozovatelům stánků, organizátorům i návštěvníkům za zodpovědné chování, které umožnilo z našeho pohledu bezproblémový průběh této akce. Těšíme se nashledanou na příštím ročníku Dnů NATO a vzdušných sil Armády ČR.

kpt. Ing. Petr Holub
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner happyend OK