Pátek 25. září 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner POBP: 970 nádrž

Kamion na boku a únik kyseliny

Hasiči Pardubického kraje zasahovali dne 23.4. 2009 mimo jiné události také u dopravní nehody kamionu Holicích, který se převrátil na bok a dále u úniku kyseliny chlorovodíkové ve Vysokém Mýtě.

Hasiči Pardubického kraje zasahovali dne 23.4. 2009 mimo jiné události také u dopravní nehody kamionu Holicích, který se převrátil na bok a dále u úniku kyseliny chlorovodíkové ve Vysokém Mýtě.

HZS Pardubického kraje, stanice Holice

Tahač s návěsem plný pšenice se 23. dubna převrátil do příkopu na silnici v Holicích. Místní profesionální hasiči k této události vyjížděli v 11.04 hodin. Po provedeném průzkumu hasiči provedli zajištění vozidla proti požáru a jelikož došlo k úniku provozních náplní zachytávali hasiči unikající látky. Hasiči nechali na místo přivolat těžkou vyprošťovací techniku. Ještě před samotným vyproštěním tahače s návěsem bylo nutné přeložit náklad, tím bylo 24 tun pšenice. Silnice byla po celou dobu zcela uzavřena. Objízdné trasy byly vytyčeny správou a údržbou silnic. Ještě v 17.12 hodin probíhala vykládka pšenice, poté byl tahač vyproštěn. Událost ze strany hasičů byla ukončena v 18.50 hodin.


HZS Pardubického kraje, územní odbor Ústí nad Orlicí

Dne 23. dubna v 18.34 hodin přijalo operační a informační středisko hasičů zprávu o úniku kyseliny chlorovodíkové z jedné firmy ve Vysokém Mýtě. Došlo tam k prasknutí hadice u barelu. K této události byli přivoláni hasiči podniku Iveco, dále profesionální hasiči z Vysokého Mýta, Ústí nad Orlicí a dobrovolní hasiči z Vysokého Mýta. Ihned po příjezdu první jednotky na místo události byla zahájena evakuace osob z lakovny firmy. Celkem bylo evakuováno 77 osob. Jedna osoba se dostala do kontaktu s kyselinou a byla ihned odvezena do nemocnice na jednotku intenzivní péče. Hasiči museli u zásahu použít kompletní ochranu, tedy přetlakové obleky. Únik kyseliny se podařilo zastavit a hasiči nebezpečnou látku postupně ředili. Zbytky kyseliny nechali odtékat do záchytné nádrže a do neutralizační jímky. K úniku došlo kvůli prasklé hadici u barelu. Uniklo 100 litrů nebezpečné látky. V barelu bylo celkem 400 litrů.

Kyselina chlorovodíková je velmi nebezpečná látka. Kapalina se odpařuje za vzniku velmi lepkavé mlhy, která je těžší než vzduch. Při styku s kůží způsobuje silné poleptání zasažených částí těla. Při nadechnutí poleptává dýchací cesty. Na organismus působí karcinogenně.


Info: por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

 -wap-

Sdílet
Banner VIP: Lenzing 970x150 OK