Úterý 24. listopadu 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Tlumačovští hasiči mají nové auto

Obec Tlumačov, zřizovatel Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Tlumačov, předávala v pátek 17.dubna 2009 tlumačovským hasičům repasovaný požární automobil CAS K 25 Liaz 101, který obdržela v měsíci lednu 2009 na základě smlouvy o bezúplatném převodu neupotřebitelného majetku od Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Obec Tlumačov, zřizovatel Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Tlumačov, předávala v pátek 17.dubna 2009 tlumačovským hasičům repasovaný požární automobil CAS K 25 Liaz 101, který obdržela v měsíci lednu 2009 na základě smlouvy o bezúplatném převodu neupotřebitelného majetku od Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

V průběhu měsíců únor a březen Obec Tlumačov svépomocí, respektive díky odborně způsobilým pracovníkům oddělení údržby Obecního úřadu Tlumačov, kteří na opravách odpracovali více jak 1000 hodin, provedla zejména karosářské opravy a modernizovala výstražnou signalizaci a komunikační techniku na hasičském automobilu Liaz tak, aby byl stoprocentně způsobilý k zásahům a potřebám naší jednotky.

V tentýž den, tedy 17.4. 2009 proběhlo ,,po posledním rozloučení" předání pro Tlumačov již nepotřebné hasičské techniky Tatra 148 CAS 32 (rok výroby 1973), která však v naší obci velmi dobře „sloužila“ uplynulých 24 let, obci Hřivínův Újezd.

Akce se zúčastnila i ředitelka Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ing. Jarmila Čičmancová.

Požární automobil Liaz byl již tlumačovskými hasiči vyzkoušen v ostrém výjezdu, a to v neděli 19. dubna a v úterý 21.dubna, kdy Krajské operační středisko Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje vyhlásilo poplach a naše jednotka ve velmi krátkém čase vyjela likvidovat požáry trávy u železniční trati jak v k.ú Tlumačov, tak v k.ú Otrokovice.

Vybrané technické údaje o speciálním požárním automobilu CAS K 25 Liaz 101:

Cisternová automobilová stříkačka CAS K 25 – LIAZ 101.860 je určena k přepravě požárního družstva až 1 + 8 (dnes 1 + 5) s příslušenstvím potřebným k provedení požárního zásahu vodou nebo pěnou z vlastních nebo cizích zdrojů hasicích látek. Rozsáhlé příslušenství vozidla umožňuje provedení nejjednoduššího zásahu přenosným hasicím přístrojem i technicky náročného zásahu nízkým i vysokým tlakem vody nebo pěny. Technické provedení vozidla umožňuje zásah i ve ztížených klimatických podmínkách.

Rok výroby: 1990

Počet najetých kilometrů: cca 36 500 km

Rozměry:
délka 7 760 mm
šířka 2 500 mm
výška 3 350 mm
světlost 290 mm

Hmotnost:
pohotovostní 11 890 kg
celková 16 000 kg

Podvozek: typ LIAZ 101.860
Motor: typ MŠ 638
maximální výkon motoru 212 kW / 2000 ot/min
Kabina: 1+5 osob

Čerpací zařízení: nízkotak vysokotlak
jmenovitý průtok (l/min) 2 500 – 1 250
průtok při tlaku 2,4Mpa (l/min) 750

Nádrže:
objem nádrže na vodu 2 500 l
objem nádrže na pěnidlo 400 l

Zařízení pro rychlý zásah:
jmenovitý průtok (přímý proud) 150 l/min
maximální průtok (mlhový proud) 120 l/min
délka vysokotlaké hadice na navijáku 60 m

Vybavení:
Hadice, proudnice, hasičské armatury, zdravotnický materiál, motorová pila, přenosné motorové čerpadlo, elektrocentrála, ruční vyprošťovací nářadí, ......Info: Ing. Jaroslav Ševela
starosta obce


-wap-

Sdílet