Neděle 22. července 2018, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MEVA OK

Na území ČR za dnešní den vzniklo zatím 126 požárů

Hasiči dnes mají opravdu napilno. Kvůli suchému počasí dnes (26.4.) od půlnoci do 18:00 již evidují celkem 126 požárů, což je více než dvojnásobek celoročního průměru, ten navíc zahrnuje celý den a tak míra překročení průměru se určitě ještě zvýší. Většinu požárů hasiči likvidovali v přírodním prostředí – hoří travní porosty, lesy, louky apod.

Hasiči dnes mají opravdu napilno. Kvůli suchému počasí dnes (26.4.) od půlnoci do 18:00 již evidují celkem 126 požárů, což je více než dvojnásobek celoročního průměru, ten navíc zahrnuje celý den a tak míra překročení průměru se určitě ještě zvýší. Většinu požárů hasiči likvidovali v přírodním prostředí – hoří travní porosty, lesy, louky apod. 

Ilustrační foto - Jiří Štýbr/HZS SŽDC Praha


Během dnešního dne museli hasiči bojovat i s některými složitými požáry.

Požár např. vypukl dnes odpoledne v oblasti Adršpašských skal na Náchodsku a vzhledem k velmi složitému terénu hasiči na místo povolali policejní vrtulník, který požár pomáhal hasit ze vzduchu.
U česko-slovenských hranic na Frýdecko-Místecku zase 7 jednotek požární ochrany likvidovalo požár lesa.
V Jenišovicích v Libereckém kraji taktéž 7 jednotek požární ochrany vyjelo k požáru seníku.

Situaci místy zhoršuje také silný vítr, který podporuje hoření a tím i výrazně zvyšuje riziko vzniku a rychlého šíření požáru. Silný vítr rovněž vážně komplikuje hašení vzniklých požárů.

Hasiči v tomto suchém a větrném počasí všechny občany důrazně varují před rozděláváním ohně venku.
Rozdělávání ohně venku za silného ohně je obrovský hazard, neboť plameny se pak velmi snadno vymknou kontrole a „živen" větrem se rozšíří do okolí. Oheň pod vlivem větru navíc může snadno ožehnout dotyčného „odvážlivce" a způsobit mu vážná zranění.

Hasiči již také na některých místech republiky odstraňují následky silného větru, jako jsou polámané větve, vyvrácené stromy či uvolněné střešní krytiny.


Info: kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR


-wap-

Sdílet
Banner scott OK