Středa 1. prosince 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Robousích na Jičínsku shořela skladovací hala na seno, hasičům se podařilo uchránit hodnoty i hospodářská zvířata

Během větrné neděle 29.10. řešili hasiči v Královéhradeckém kraji také jeden požár s velkou materiální škodou. Jednalo se o požár skladovací haly se senem v obci Robousy na Jičínsku.

Událost byla nahlášena na operační středisko hasičů kolem tři čtvrtě na osm ráno. Od počátku bylo zřejmé, že se jedná o požár, který je již značně rozvinutý, k čemuž nepochybně přispělo i větrné počasí.

Na místo postupně dojelo osm hasičských jednotek, tedy profesionální hasiči z Jičína a Nové Paky a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Jičína, Nové Paky, Železnice, Starého Místa, Valdic a Kacákovy Lhoty.

Hasiči prvotním průzkumem zjistili, že se jedná o požár zděné skladovací haly o půdorysných rozměrech asi osmkrát dvacet metrů naplněné senem, která přiléhala na budovu kravína, ve kterém se v době vzniku požáru nacházelo přibližně dvě stě jalovic. Další přistavěná část budovy byla také naplněna senem a požárem byla dosud nezasažena.

Hasiči ve spolupráci s energetiky nechali objekt odpojit od přívodu elektrické energie a neprodleně zahájili hasební práce. Nasadili celkem šest vodních proudů a zaměřili se na zamezení šíření požáru na přilehlý kravín a další část budovy se senem, což se vhodně zvolenou taktikou zásahu a efektivním hašením podařilo.

Celý zásah probíhal za použití dýchací techniky. Protože se ve spolupráci s majitelem vyskladňovalo z haly velké množství neshořelého sena a dohledávala se skrytá ohniska hoření, byl zásah ukončen až v odpoledních hodinách.

Příčina požáru je stále v šetření. Při požáru shořelo asi sto tun sena, zcela zničena byla střecha zasažené budovy, poškozeny byly štíty i obvodové zdi. Výše škody byla předběžně stanovena na milion dvě stě tisíc korun českých a uchráněné hodnoty ve výši asi tří milionů korun českých.

mjr. Mgr. Ondřej Sezima
HZS Královéhradeckého kraje
Sdílet