Pátek 14. srpna 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK

Zásah při odhalení ptačí chřipky cvičili hasiči ze dvou jednotek ve Fojtovicích na Teplicku

Ptačí chřipku odhalili 31. října 2017 veterináři v jednom malochovu drůbeže na soukromé farmě ve Fojtovicích na Teplicku. Naštěstí se jednalo pouze o námět speciálního cvičení složek Integrovaného záchranného systému.

Na místo nebezpečné nákazy se proto sjeli hasiči i inspektoři veterinární správy kraje. Utraceno muselo být přímo na místě před dvě stovky drůbeže.

Do cvičení se zapojily dvě hasičské jednotky, profesionální hasiči z Teplic a poloprofesionální hasičská jednotka z Krupky. Veterinární správa do akce nasadila speciální „utrácecí“ jednotku, která přivezla zařízení na usmrcení nakažené drůbeže.

Tu nahradily igelitové pytle naplněné slámou. Hasiči je vynášeli z „drubežárny“ a za pomoci veterinárních inspektorů „drůbež“ usmrcovala jakási plynová komora.

Velitel cvičení Jakub Pěkný z HZS Teplice redakci řekl, že na likvidaci chovu nakažené drůbeže ve Fojtovicích se dále podíleli i policie a především zástupci krajské veterinární a hygienické stanice.

„Utraceno“ bylo přibližně 200 kusů nakažené drůbeže, a to za pomocí plynu. Hasiči následně prováděli dekontaminaci zasahujících hasičů i okolí.

Ředitelka Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy Ústí nad Labem MVDr. Lenka Hanušová řekla, že si inspektoři vůbec poprvé mohli nacvičit vlastní silami utrácení nakažené drůbeže vysocepatogenní ptačí chřipkou subtypu H5N8 v malochovu, a to vlastní jednotkou pomocí plynu CO2.

Na místě máme dvě skupiny inspektorů veterinární správy po čtrnácti lidech a v případě potřeby, pokud by došlo k výskytu tak budeme připraveni.

Jsou tu i dva zástupci ústřední veterinární správy a jeden inspektor z krizového centra z Brna,

dodala MVDr. Lenka Hanušová.

Ředitel provozu soukromé farmy ve Fojtovicích Michal Krajhanzl doplnil, že nešlo o první cvičení s hasiči.

Už jsme tu nacvičovali požár objektu i seníku. Tentokrát šlo o zásah u nákazy ptačí chřipky u drůbeže. Podobnou spolupráci na cvičení jen vítám. I když chov drůbeže není naší hlavní činností.

V minulosti jsme tu nacvičovali i s německými hasiči,

dodal provozní ředitel Michal Krajhanzl.

JV PRESS / Jan Vraný – www.jvpress.cz
Sdílet
Banner ZPMVČR 211 970