Neděle 20. září 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner: Nordex 970x150 Dafo OK

Česká účast na oslavách technických záchranářů v Německu

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky genmjr. Ing. Miroslav Štěpán se v sobotu 16. května 2009 zúčastní oslav Služby technické pomoci (Technisches Hilsfwerk – THW ) u příležitosti 20. výročí technických záchranářů v nových spolkových zemích.

Ilustrační foto

Slavnostního aktu v Chemnitzu se generální ředitel HZS ČR Miroslav Štěpán účastní na pozvání prezidenta Služby technické pomoci Albrechta Broemmeho. Na těchto tak významných dnech pro technické záchranáře bude přítomna také spolková kancléřka Angela Merkelová. a spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Služba technické pomoci ( THW ) byla založena v roce 1950 a spadá jako federální úřad pod německé spolkové Ministerstvo vnitra a je součástí tamního systému civilní ochrany. V Německu je to jediná státní organizace zabývající se ochranou proti katastrofám. Agentura je schopna do postižených oblastí vysílat zásahové síly a prostředky, disponuje širokou logistickou základnou a množstvím techniky.

V současnosti působí u Služby technické pomoci téměř 80 000 dobrovolníků včetně nejrůznějších specialistů. Služba technické pomoci má také dlouholetou praxi v poskytování humanitární pomoci a s účastí na humanitárních misích v zahraničí. Agentura disponuje prostředky pro nouzové dodávky pitné vody, potravin, její zaměstnanci i spolupracovníci jsou schopni obnovit dodávky elektrického proudu, zřídit dočasné telekomunikační spojení nebo stavět mosty.

V loňském roce se Hasičský záchranný sbor ČR a THW společně účastnili cvičení ALBIS 2008, jehož námětem byly rozsáhlé povodně na řece Labi a Ohře. Čeští a němečtí záchranáři tehdy procvičovali protipovodňová opatření, evakuaci, vyprošťování a záchranu osob i stavbu mobilního mostu přes vodní tok. Albis 2008 se zúčastnilo téměř 500 hasičů, policistů, vojáků, zdravotníků, zástupců města Litoměřice, povodí Labe, členů německé Služby technické pomoci, Monitorovací a informační centrum EU a Koordinační a vyhodnocovací tým EU. Cvičení bylo připraveno s podporou Evropské unie.

Cvičení ALBIS 2008 prokázalo souhru německých a českých záchranářů na vysoké profesionální úrovni.

EU-EX ALBIS 2008 byl úspěšný společný projekt českého Hasičského záchranného sboru a německého Spolkového úřadu Služby technické pomoci, který přispěl k dalšímu prohloubení spolupráce v oblasti civilní ochrany přesahující rámec státních hranic. Na základě tohoto projektu byly mezi Hasičským záchranným sborem ČR a Službou technické pomoci dohodnuty na tento rok dva konkrétní plány. Kurzy zaměřené na spolupráci při výcviku v oblasti vyprošťování osob ze zřícených budov a výcvik na zpevňování budov a v září letošního roku je plánované společné cvičení v Karlovarském kraji na téma boje proti lesním požárům, při kterém si čeští a němečtí záchranáři mj. procvičí dopravu vody na velké vzdálenosti.

Na světový hasičský veletrh Interschutz v Lipsku v roce 2010 je připravována společná účast a expozice HZS ČR a THW .

Ilustrační foto a více info na www.thw.de

kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR


-swo-

Sdílet
Banner Stablecam 970