Středa 1. prosince 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Školáci z Raškovic předali hasičům kreslenou pohádku o hasičském autíčku

Nedávná návštěva hasičské stanice HZS Moravskoslezského kraje v Nošovicích dvě druhé třídy ze Základní školy v nedalekých Raškovicích (okres Frýdek-Místek) tak nadchla, že malé školáky inspirovala ke kresbě mnoha barevných obrázků s hasičskou tematikou.

Žáci II.B je dokonce poskládali do pohádky „O hasičském autíčku“. Sousední II.A zase hasičům vyrobila velký dopis se zapsanými zážitky z nevšední návštěvy nošovické stanice i s podpisy dětí.

Velitel stanice HZS Moravskoslezského kraje David Hrbáček v doprovodu ředitelky ZŠ a MŠ Raškovice Hany Kachtíkové a dvou příslušníků HZS MSK – lektorů dlouhodobého preventivního programu pro děti z druhých a šestých tříd s názvem Hasík – zašel ve čtvrtek 16. 11. 2017 nejprve do II. B poděkovat za originální nápad s kreslenou pohádkou O hasičském autíčku, předal třídě gumové bonbóny a pexesa. Děti přitom vymyslely jak obrázky, tak i doprovodný text pohádky, který k obrázkům nalepily.

Pak školáci hasičům zazpívali veselou písničku o tom, jak je dobré zdravě žít, sportovat a dávat přednost ovoci a zelenině před sladkostmi. Gumové medvídky si ale nechali…

V sousední II.A. hasiči dostali také mnoho dětských kreseb s hasičskou tematikou a také došlo na společné focení.

Hasiči především velmi rádi převzali velký „nástěnkový“ dopis, v němž děti napsaly své zážitky z nedávné návštěvy hasičské stanice, když pochválily snad vše možné – od moderní techniky přes stříkání hadicí, vyhlášení poplachu až po ukázku sjezdu po dlouhé hasičské tyči.

Obě druhé třídy raškovické ZŠ (i šesté) jsou zapojeny do dlouhodobého preventivního programu HZS Moravskoslezského kraje s názvem Hasík, kdy jim lektoři několikrát přijdou na jaře 2018 neformálně – mimo školní lavice – povykládat o nebezpečích při vzniku požáru a dalších mimořádných událostí a jak se při nich chovat.

Děti ve druhých třídách se například naučí s lektory Hasíka (z řad profesionálních a dobrovolných hasičů) bez obav volat na tísňové linky a přestat se bát hasiče v zásahové výbavě.

V Moravskoslezském kraji je každoročně do projektu Hasík.cz zapojeno na 70 procent základních škol. A děti již mnohokrát, díky rychlému zavolání na tísňové linky, předešly zraněním a velkým škodám u požárů a dalších mimořádných událostí.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet