Úterý 24. listopadu 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Celou sobotní noc hasiči na Ostravsku likvidovali rozsáhlý požár seníku

V sobotu 16. 5. 2009 čtrnáct minut před 17. hodinou vyjeli hasiči ze tří ostravských stanic HZS Moravskoslezského kraje k ohlášenému požáru zemědělského objektu v obci Stará Ves nad Ondřejnicí (OV).

V sobotu 16. 5. 2009 čtrnáct minut před 17. hodinou vyjeli hasiči ze tří ostravských stanic HZS Moravskoslezského kraje k ohlášenému požáru zemědělského objektu v obci Stará Ves nad Ondřejnicí (OV). Po příjezdu na místo hasiči průzkumem zjistili, e se jedná o rozsáhlý požár starého kravína, ve kterém bylo nyní uskladněno velké množství sena a slámy. V téměř padesát metrů dlouhé budově bylo odhadem uskladněno přes 40 tun sena a slámy.

Vzhledem k rozsahu požárem zasaženého objektu byly na místo povolány další jednotky. Byl vyhlášen druhý a následně třetí stupeň poplachu. V době lokalizace na místě zasahovali hasiči čtyř profesionálních stanic HZS Moravskoslezského kraje z Ostravy a patnácti jednotek sboru dobrovolných hasičů z Ostravy a okolí.

Hašení hořící masy bylo v uzavřeném silně zakouřeném objektu velmi obtížné, bylo nutné hořící seno a slámu pomocí nakladače postupně dostat ven z objektu a tlející masu dohasit ne sousedním poli. Krátce před dvacátou hodinou se zasahujícím jednotkám podařilo zabránit dalšímu šíření požáru na dosud nezasažený materiál a byly zahájeny práce na úplné likvidaci požáru.

Hasiči s velkým nasazením zasahovali jak venku ze střechy, tak uvnitř hořícího objektu. Po dlouhém boji se jim podařilo požár hodinu po půlnoci úplně zlikvidovat. Jednotky byly odeslány na své základny a na místě byly ponechány dvě jednotky sboru dobrovolných hasičů, které dohašovaly tlející seno a slámu vyvezenou na sousední pole.

V neděli 17. 5. 2009 krátce po sedmé hodině ranní byl zásah ukončen a objekt byl předán majiteli. Příčinu požáru v tuto chvíli zjišťují vyšetřovatelé hasičů a Policie ČR. Předběžně již mohli vyloučit závadu na elektroinstalaci, neboť do objektu nebyla elektřina přivedena. Je pravděpodobné, že možnou příčinou byla manipulace s otevřeným ohněm, objekt měl rozbitá okna a nebylo obtížné do něj volně vstoupit. Škodu požárem způsobenou majitel objektu vyčíslil na 1 milion korun. Při požáru nebyl nikdo usmrcen ani zraněn.

kpt. Ing. Petr Faster
odbor operačního řízení
HZS Moravskoslezské­ho kraje

Sdílet