Úterý 23. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

„Jak mě hlásič zachránil a nebezpečí zabránil“ je nová soutěž České asociace hasičských důstojníků

Až do konce ledna 2018 mohou dospělí obyvatelé České republiky posílat hasičům na e-mailovou adresu soutezhlasic@cahd.cz své literární a filmové (video) příspěvky na téma „Jak mě (nás) hlásič zachránil a nebezpečí zabránil“.

Internetovou soutěž připravila Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD) ve spolupráci s HZS Moravskoslezského kraje, HZS Olomouckého kraje a s Fakultou bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava.

Cílem soutěže je ohodnotit a ocenit písemné a video příspěvky soutěžících, které vycházejí z jejich osobních zkušeností při záchraně života, zdraví a majetku pozitivním působením (včasným reagováním a upozorněním) hlásičů požáru, detektorů nebezpečných plynů, např. oxidu uhelnatého, a dalších čidel sloužících pro zvýšení bezpečnosti v domácnostech. V soutěži lze vyjít také ze zkušenosti příbuzných, přátel, sousedů.

Kompletní pravidla soutěže si mohou zájemci přečíst v příloze článku.

Soutěž bude vyhodnocena v únoru 2018, autoři nejlepších tří příspěvků v každé z obou kategorií (literární soutěž, videosoutěž) obdrží poštou detektor oxidu uhelnatého (1.), nebo hlásič požáru (2. a 3.). O úspěchu budou soutěžící včas informováni.

Soutěž součástí dlouhodobé hasičské kampaně, varující před stále více hrozícím nebezpečím úniku zemního plynu a dalších plynných látek, například úniku propan-butanu, a také před vznikem oxidu uhelnatého v domácnostech.


Dlouhodobá kampaň odstartovala v roce 2013. Hasiči od té doby připravili mnoho akcí – vedle konferencí a seminářů pro zájmové skupiny vydali sérii preventivních letáků k dispozici obcím a jiným subjektům k bezplatnému stažení, vylepovali je ve vozidlech hromadné přepravy osob, či na svém webu poskytovali a poskytují podrobné informace o problematice, které doplňují o stanoviska nejrůznějších odborníků.

Hasiči již také připravili několik konferencí a seminářů o detektorech pro různé zájmové skupiny – majitele a provozovatele bytových domů, domovů důchodců a dalších sociálních zařízení. Nezapomněli ani na několik internetových vědomostních soutěží o detektorech.

Ve spolupráci s organizátory hasičské kampaně ČAHD již přistoupila města Olomouc a Ostrava a jejich obvody k montáži čidel do svých obecních bytů, stejně jako Moravskoslezský kraj.

Sdílet
Přiložené soubory
2017_Pravidla_soutěž-na-webu-DETEKTORY.ČAHD-Jak-mě-hlásič-zachránil.docx zobrazit online DOCX 24 kB