Neděle 5. prosince 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Bílovci cvičili armádní chemici s jednotkou HZS, společně zasahovali u nálezu nebezpečné látky

Ve středu 15. listopadu 2017 se v areálu Integrovaného výjezdového centra (IVC) v Bílovci uskutečnilo společné cvičení jednotky Hasičského záchranného sboru z místní stanice a dvou čet dekontaminace z 15. ženijního pluku Armády České republiky z Olomouce a Bechyně.

Do výcviku zaměřeného na průzkum a dekontaminaci průmyslových, bojových i radioaktivních látek se tak zapojilo 33 vojáků a čtyři hasiči. Námětem byl průzkum bývalého vojenského objektu, který je součástí areálu IVC, nález nebezpečné látky a následná dekontaminace všech zasahujících.

Podobná společná cvičení se pod hlavičkou Školního a výcvikového zařízení HZS České republiky konají čtyřikrát ročně. Vedená jsou specialisty jak z řad AČR, tak HZS, do cvičení v Bílovci se zapojili i specialisté z chemické laboratoře HZS MSK ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Při výcviku byla prověřena jak součinnost jednotlivých družstev armádních čet, tak vzájemná spolupráce s jednotkou HZS.

Vojáci využili prostor v areálu IVC k vybudování kompletního zázemí pro zasahující příslušníky a samozřejmě i pro potřebná dekontaminační stanoviště.

Cvičící používali speciální protichemické oděvy, které jsou ve vybavení složek určeny pro tzv. nejvyšší ochranu proti nebezpečným látkám. Vojáci k nim obvykle využívají ochranné masky se speciálním filtrem, u hasičů jsou zavedeny autonomní vzduchové dýchací přístroje.

Velká část vybavení – například nafukovací dekontaminační sprcha či některé detekční přístroje – je navzájem kompatibilní, což vede ke zjednodušení případného společného zásahu.

Cvičení v areálu IVC HZS Moravskoslezského kraje v Bílovci bylo velmi profesionálně připraveno a kladně hodnoceno nejen vedoucími, ale také cvičícími příslušníky. Kompletní vyhodnocení bylo provedeno na místě a zapojili se do něj také výše zmiňovaní specialisté z chemické laboratoře HZS MSK a Školního a výcvikového zařízení HZS.

ppor. Jakub Kozák, DiS.
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet