Čtvrtek 1. října 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Až váš mobil ohlásí požár

Že by byly mobilní telefony konečně k něčemu? Mohly by ročně zachránit stovky životů, pokud by do nich bylo zabudovano poměrně jednoduché zařízení – kouřový detektor, signalizující hrozící požár.

Že by byly mobilní telefony konečně k něčemu? Mohly by ročně zachránit stovky životů, pokud by do nich bylo zabudovano poměrně jednoduché zařízení – kouřový detektor, signalizující hrozící požár.

Nápad se zrodil v Kanadě
Podle autorů vynálezu – dvojice rumunských techniků žijících v Kanadě – by mobilní telefony mohly ročně zachránit stovky životů, pokud by do nich byl zabudovano poměrně jednoduché zařízení – kouřový detektor, signalizující hrozící požár. Nápad využít mobil k něčemu takovému vznikl, když slyšeli o případu vlaku, ve kterém vypukl požár, přičemž trvalo dvě hodiny, než se strojvůdce o tom, že mu „za zády" hoří, vůbec dozvěděl – výsledkem byly desítky obětí.

Stačí jen malá úprava, ale výrobci mobilů zatím mlčí
Senzor by v případě zjištění kouřových plynů mohl jednak upozornit své okolí na nebezpečí, a jednak by telefon mohl zprávu předat ven. V podobných případech jde o především o čas, protože většina vyspělých zemí má integrovaný záchranný systém, který už dokáže vhodně zareagovat, pokud se o situaci dozví včas a získá použitelnou podrobnou informaci. Oba vynálezci tvrdí, že uplatnění jejich vynálezu v praxi by vyžadovalo jen drobnou modifikaci existujících, masově vyráběných modelů. Modifikace ale samozřejmě musí vycházet od výrobce, ti největší byli osloveni, ale zatím prý bez odezvy. Pouze mluvčí Nokie na dotaz od BBC odpověděl, že firma v tomto směru plánuje „spoustu projektů", a že pracuje na technologii, jejímž výsledkem budou interaktivní, inteligentní a vnímavé mobily.

Dobrý nápad, co myslíte vy?
Nápad obou vynálezců s čichacím mobilem vypadá na první pohled trochu střeleně, ale ve skutečnosti dobře vystihuje cosi, co doslova visí ve vzduchu. Mobily jsou dnes jediným zařízením na světě, které je téměř vždy zapnuto a funkční, je téměř vždy tam, kde je jeho pán, je téměř vždy v obousměrném spojení s okolním světem, a je tak masově rozšířené, že člověk bez mobilu je výjimka a ne pravidlo. To tvoří ideální potenciál k tomu, aby se mobil stal aktivním hlídacím a monitorovacím zařízením s nepřebernými možnostmi využití.

Převzato a upraveno ze serveru Mobilmania.cz

Myslíte se, že je to užitečný a životaschopný nápad?


-kaw- 

Sdílet
Banner ZHT OK