Úterý 28. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Přes Olomoucký kraj přechází silný vítr dosahující, místy dosahuje síly vichřice

Hasiči v Olomouckém kraji od pondělní šestnácté hodiny (11. prosince 2017, 16:00 hodin) vyjeli kvůli silnému větru, který místy dosahoval síly vichřice, do úterní dvanácté hodiny (12. prosince 2017, 12:00 hodin) k 111 událostem.

Silný vítr foukal po celém kraji kromě Šumperska, kde hasiči nemuseli zasahovat u žádné události. Podle okresů byla situace velmi vyrovnaná: – Prostějovsko (28 událostí) – Olomoucko (26 událostí) – Přerovsko (28 událostí) a – Jesenicko (28 událostí).

Hasiči nejčastěji likvidovali popadané stromy a větve na komunikacích a na drátech elektrického vedení. V Mikulovicích popadaly stromy na železniční trať, proto celé dnešní dopoledne hasiči stromy prořezávali a trať uklízeli.

V několika případech řešili srolované plechové střešní krytiny, popadané tašky nebo uvolněné okapy (Kojetín – uvolněná střešní krytina na základní škole, Vícov – poškozená střecha objektu, Zlaté Hory – utržená plechová střecha opřená o dům a garáž, Konice – několik střešních tašek spadlo na komunikaci).

Při událostech byl na Jesenicku zraněn jeden dobrovolný hasič, na kterého při odstraňování stromu spadl jiný. Hasiče se zraněním převezla záchranná služba do nemocnice.

Na několika lesních úsecích hasiči zažili opravdu dramatické chvíle. Místy padaly stromy na silnice jako sirky. Na silnici z Paršovic směr Lhota (Přerovsko) zůstalo mezi popadanými stromy uvězněné vozidlo.

Hasiči si k němu prořezali cestu a lesní úsek rychle opustili. Kvůli popadaným stromům byly uzavřeny i tři silnice v našem kraji (Mikulovice – Zlaté Hory, Lhota – Paršovice, Holubice – Seč).

V noci byly posíleny směny na stanicích v Jeseníku a v Šumperku a také krajské operační a informační středisko. Od dnešní sedmé hodiny ranní zůstala posílena jen směna v Jeseníku (o 4 výjezdové hasiče).

Situace se postupně uklidňuje, některé jednotky jsou sice stále v terénu, ale jde spíše o jednotlivé události.

Zdeněk Hošák
tiskový mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet