Pondělí 26. září 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Brněnští hasiči testují „zelenou vlnu“ na městských křižovatkách, komunikační jednotky jsou ve dvou vozidlech

Ve spolupráci s Brněnskými komunikacemi, Dopravním podnikem města Brna, Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje a odbornými brněnskými firmami testují hasiči tzv. preferenci vozidel IZS ve městě Brně.

Principem preference je nastavit zelenou v křižovatce jen ve směru, ze kterého přijíždí vozidlo jedoucí k zásahu. Všechny ostatní směry včetně chodců mají v tu chvíli červenou. Aktuálně probíhají testy ve třech oblastech města Brna na šesti křižovatkách. Komunikačními jednotkami jsou vybavena dvě vozidla.

Projekt má za cíl ověřit přínos preference vozidel pro větší bezpečnost v dopravě pro záchranáře i ostatní účastníky silničního provozu při jízdě k zásahu v podmínkách města Brna. Díky plynulejšímu průjezdu se také předpokládá zkrácení dojezdových časů vozidel a tím poskytnutí rychlejší pomoci občanům.

Testovací provoz preference představil ve středu 20. prosince na stanici v Brně-Líšni Ing. Vít Beran, předseda Komise bezpečnosti a veřejného pořádku města Brna: „Za město Brno podporuji projekt, který může zvýšit bezpečnost občanů města.

Testování je unikátní tím, že je použit jednotný celoevropský standard pro komunikaci v dopravě mezi vozidly a dopravní infrastrukturou tzv. V2X (C2X). V rámci České republiky se jedná o jedno z prvních použití tohoto komunikačního protokolu pro řízení dopravy.

mjr. Ing. Bronislav Kocman
HZS Jihomoravského kraje
Sdílet