Neděle 27. září 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Probo

Mimořádně těžký střet nepřežil řidič osobního auta

Dne 29.5.2009 ve 14:33 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po těžké dopravní nehodě u Fryštáku. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína se dvěma zásahovými vozy. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k tragické dopravní nehodě až za hranicí okresu Zlín, před obcí Horní Lapač na Kroměřížsku.

Dne 29.5.2009 ve 14:33 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po těžké dopravní nehodě u Fryštáku.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína se dvěma zásahovými vozy. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k tragické dopravní nehodě až za hranicí okresu Zlín, před obcí Horní Lapač na Kroměřížsku. Čelně se zde střetl osobní vůz Š Octavia Combi a nákladním autem s návěsem na přepravu kontejnerů.

Podle svědků vjel na přehledném úseku silnice náhle řidič osobního auta do protisměru, kde čelně narazil do nákladního vozu. Náraz byl mimořádně silný. O přední část náklaďáku a jeho nárazník se kapota osobního auta rozpárala od motoru až po kufr. Řidič osobního auta byl na místě mrtvý.

Tahač měl kompletně utrženou přední nápravu. Došlo také k proražení palivové nádrže a k následnému masivnímu úniku nafty na vozovku. Řidič kamionu nebyl nijak zraněn a na místě poskytl svědectví.

Po nárazu došlo na osobním autě k požáru. Začala hořet přední část a zničený motor. Plameny byly sraženy dalším řidičem, který jel kolem, zastavil a použil svůj hasicí přístroj.

Po příjezdu hasičů byl požár auta dohašen vysokotlakým proudem vody a přední část vozu byla ochlazena. Lékař konstatoval smrt bez možnosti oživovacích pokusů.

Část jednotky hasičů se okamžitě začala věnovat likvidaci uniklé nafty, kde hrozilo zasažení okolní půdy u silnice. Pomocí sorbentů ze dvou výjezdových speciálů se podařilo zlikvidovat jen část paliva. Velitel zásahu si na místo nechal vyslat další vůz s větším množstvím sorbentů.

Po zadokumentování dopravní nehody se hasiči pustili do vyprošťování těla řidiče. K uvolnění sevření ve vraku museli použít speciální vyprošťovací zařízení, hydraulické nůžky, rozpínací válce a řetězy. Zdevastované tělo bylo vytaženo asi po dvaceti minutách prací.

Po nárazu byla zcela zablokována frekventovaná silnice mezi Fryštákem a Holešovem. Doprava byla zcela odkláněna na náhradní trasy hlídkami policie. Odstranění následků nehody a odtažení vraků bylo komplikované a zdlouhavé. Dopravní omezení trvalo řadu hodin.

mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

-kow-

Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK