Pondělí 26. září 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Osm hasičských jednotek likvidovalo požár uskladněného polyuretanu ve Skrochovicích, příčinou byla pyrotechnika

V pátek 29. prosince 2017 večer zasahovalo osm hasičských jednotek ve Skrochovicích, místní části obce Brumovice na Opavsku, u požáru bývalého kravína s uskladněným sypkým polyuretanem.

Požár byl na operační středisko ohlášen patnáct minut před dvacátou hodinou. K události bylo postupně vysláno osm hasičských jednotek – profesionální ze stanic HZS MSK v Opavě, Krnově, Bruntálu a Ostravě – Zábřehu, odkud dorazil speciální kombinovaný hasicí automobil s velkou zásobou pěnidla a taky dobrovolné hasiče obcí Brumovice, Holasovice, Horní Benešov a Velké Heraltice. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Už při příjezdu prvních jednotek k zásahu se objekt o půdorysném rozměru přibližně 20×10 metrů nacházel z poloviny v plamenech, střecha se propadla.

Hasiči zřídili na řece Opavě čerpací stanoviště a dopravovali od něj vodu kyvadlově velkokapacitními cisternami. K zásahu rovněž využili pěnu, kterou pokrývali uskladněný polyuretan.

Lokalizovat požár – tedy dostat ho pod kontrolu takovým způsobem, aby se dále nešířil – se hasičům podařilo velmi rychle, už čtvrt hodiny po ohlášení události.

Dlouhou dobu pak ale zabrala samotná likvidace, uskladněný materiál dosahoval do výšky asi tří metrů a vzhledem k jeho konzistenci se jednotkám nedařilo bezpečně dostat až přímo k samotnému ohnisku. Ve spolupráci s majitelem byl tlející polyuretan postupně nakladačem vyvážen mimo zasažený objekt a proléván vodou na volném prostranství.

Necelou půlhodinu po půlnoci byl požár zlikvidován. Na místě zůstala do ranních hodin na dohled místní dobrovolná jednotka z Brumovic.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 300 tisíc korun, příčinou byla pyrotechnika odpálená v blízkosti objektu. Nikdo nebyl zraněn.

ppor. Jakub Kozák, DiS.
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet