Středa 24. dubna 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Súťaž hasičských družstiev ÚzV DPO SR Detviansko-Zvolenského

Pekné, slnečné počasie s jarným vetríkom a výborná atmosféra na vynovenom futbalovom štadióne TJ Tatran VLM Pliešovce. Toto boli hlavné znaky súťaže družstiev DHZ v rámci Územného obvodu Detviansko-Zvolenského v soboru, 23. mája 2009.

Pekné, slnečné počasie s jarným vetríkom a výborná atmosféra na vynovenom futbalovom štadióne TJ Tatran VLM Pliešovce. Toto boli hlavné znaky súťaže družstiev DHZ v rámci Územného obvodu Detviansko-Zvolenského v soboru, 23. mája 2009. V zmysle organizačnej smernice na súťaž nastúpili družstvá v kategórii muži, ženy, dorastenci, dorastenky a v tradičnej súťaži jednotlivca. Z celkového počtu 32 DHZ v rámci ÚzV DHZ sa do súťaže prihlásilo 30 družstiev z 19 DHZ. Štatisticky zrátané, na súťaž prišlo 59,4% DHZ.

Súťaž, po hlásení veliteľa súťaže Jozefa Dúbravského predsedovi ÚzV DPO Jozefovi Hricovi otvoril privítacím príhovorom starosta obce Ing. Štefan Sýkora. Po tomto príhovore, predseda ÚzV DPO odovzdal ďakovný list starostovi obce za podporu DPO a vyznamenania členom DHZ za aktívnu prácu v DPO. Potom, v réžii riaditeľa ÚzV DPO Dušana Hancka, nastal čas losovania poradia pre jednotlivé družstvá. Po vylosovaní, ako tradične, podľa kľúča prvá polovica na požiarny útok, druhá na štafetu, začala samotná súťaž. Ako dopadla?

Do súťaže jednotlivcov sa zapojilo celkom 57 súťažiacich, z ktorých bolo 13 žien. 1. VT získali traja pretekári, menovite Ján Bíly z DHZ Budča, Michal Libiček z DHZ TU vo Zvolene a Lenka Ďuráková z DHZ Pliešovce. Pritom prvý z nich vo veku 48 rokov. II. VT získalo celkom 19 pretekárov, z toho 5 žien a III. VT 16 pretekárov, z toho 4 ženy.

V kategórii dorastencov sa prezentovali štyri družstvá. Klasifikované boli tri, ktoré skončili v poradí 1. DHZ Sliač, 2. DHZ Očová a 3. DHZ Veľká Lúka. V dorastenkách nastúpilo jedno družstvo z DHZ Pliešovce. Pritom výkon dorasteniek 133,4 sek. zaostal v celkovom čase len o 1,5 sek. za prvým družstvom dorastencov.

V kategórii žien sa predstavili tri družstvá. Prvenstvo a putovný pohár, ako tradične, si odniesli ženy DHZ Budča, s výsledným časom 124,0 sec.. Druhé skončili ženy z DHZ TU vo Zvolene a tretie z DHZ Látky.

Asi najväčšie napätie bolo v „hlavnej" kategórii mužov. V nej bolo nakoniec z 23 prihlásených klasifikovaných 18 družstiev. Pritom DHZ Budča v tejto kategórii postavila dve družstvá a DHZ TU vo Zvolene tri družstvá. Všetci očakávali, ako dopadne súboj medzi doterajšími držiteľmi Putovného pohára primátora mesta Zvolen. Doteraz pohár, vo svojej histórii získali: vlaňajší víťaz DHZ Budča, DHZ Železná Breznica, ktorý získal pohár naposledy predvlani a DHZ TU vo Zvolene. Ak by víťazstvo zopakovali muži z DHZ Budča, tak by, podobne ako vlani, niesli domov dva poháre v kategóriách dospelých. Za kategóriu muži aj ženy. DHZ Železná Breznica mohla získať pohár po tretí krát v jeho histórii. Veľkú motiváciu mali aj muži v DHZ TU vo Zvolene. Tradične pokladaní za favorita súťaže, pohár nezískali už dva roky za sebou. Mohol však prekvapiť aj niekto iný. Veď výkonnosť všetkých družstiev, pri porovnaní výsledkových listín z roka na rok rastie. Napriek tomu, že maximum družstiev štartuje s klasickou PS 12 bez úprav.

Veľkým prekvapením, čo hovorí o dôslednosti prípravy, bola asi štafeta 400 m. Zo všetkých družstiev, vo všetkých kategóriách, si trestné body zapísalo len jedno a to 5 bodov družstvo DHZ TU Zvolen II za posunutie rozdeľovača pri zapájaní hadice na poslednom úseku mimo podložku. V štafete sa na prvých piatich miestach umiestnili: 1. DHZ Budča I – 83,4 sec., 2. DHZ TU Zvolen III – 83,5 sec., 3. DHZ Slatinské Lazy – 84,1 sec., 4. DHZ TU Zvolen I – 85,9 sec., 5. DHZ Železná Breznica – 87,8 sec. Všetci papieroví favoriti v štafete potvrdili svoje ambície na zisk pohára, k nim sa pripojil DHZ Slatinské Lazy. Gradovanie súťaže podporil aj fakt, že všetci z prvej päťky išli na požiarny útok až po absolvovaní štafety a to v poradí 16. DHZ Budča I, 18. DHZ TU Zvolen III, 20. DHZ TU Zvolen I, 23. DHZ Slatinské Lazy a 24. DHZ Železná Breznica. Konečné poradie mohla zamiešať aj skutočnosť, že súťaž sa konala len jednokolovo, bez možnosti opravy. Takže útok len raz a to systémom „hop alebo trop". Všetci čakali odpovede na otázky: „Kto zariskuje, alebo pôjde len na istotu? Vypadne niekto z uvedených favoritov? Aký čas bude stačiť na víťazstvo?" Veď v konečnom dôsledku na útoku sa dá získať, oproti štafete, len niekoľko sekúnd. Alebo vypadnúť. V útoku bolo nakoniec poradie: 5. DHZ Slatinské Lazy – 29,8 sec., DHZ Budča I – 29,1 sec., DHZ Železná Breznica – 23,8 sec., DHZ TU vo Zvolene I – 23,0 sec. a DHZ TU vo Zvolene III – 22,8 sec.. Paradoxne, poradie v útoku sa stalo, po sčítaní časov aj výsledným poradím v tejto kategórii. Takže, v kategórii muži sa na prvých piatich miestach umiestnili:

Ďalšie miesta obsadili: 6. DHZ Budča II., 7. DHZ Látky, 8. DHZ Sása, 9. DHZ Babiná, 10. DHZ Sielnica, 11. DHZ Očová, 12. DHZ Bzovská Lehôtka, 13. DHZ Donrá Niva, 14. DHZ TU Zvolen II., 15. DHZ Detvianska Huta, 16. DHZ Podzámčok, 17. DHZ Tŕnie a 18. DHZ Pliešovce.

Na základe výsledkov, do krajského kola súťaže DPO SR, ktoré sa bude konať v júli v Krupine, sa prebojovali ženy DHZ Budča a muži DHZ TU vo Zvolene III.

Avšak pochvalu si zaslúžia všetky DHZ, ktoré dokázali na súťaž vyslať svoje družstvá. Za všetkých treba spomenúť DHZ Očová, DHZ Sliač a DHZ Pliešovce, ktoré okrem družstva dospelých sa venujú aj dorastencom a DHZ Budča, DHZ Látky a DHZ TU vo Zvolene, ktorí súťažne obsadili dve kategórie, mužov a ženy.