Středa 30. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Sobotní hasičský víceboj „o přežití" ve Štramberku se vydařil

Za příznivého počasí (bez očekávaného deště a s teplotami pod 20 stupňů Celsia) a premiérově s elektronickou časomírou (bude použita na prestižní hasičské olympiádě v závěru července v Ostravě) se v sobotu 6.6.2009 konal v krásném prostředí městečka Štramberku silový hasičský víceboj TFA. Utkat se přijelo osm desítek profesionálních a dobrovolných hasičů z celé ČR.

Start byl v sobotu dopoledne na svažitém náměstí pod Štramberskou trúbou (okres Nový Jičín), cíl byl po překonání několika silových překážek a tří stovek schodů v zámeckém parku a ve věži až na ochozu Trúby. Hasiči byli v kompletním zásahovém obleku, včetně těžkých bot, přilby a zapnutého dýchacího přístroje, což znamenalo nést na zádech těžkou tlakovou láhev se vzduchem.

Anglická zkratka TFA (Toughest Firefighter Alive = Nejtvrdší hasič přežije) jen dokládá náročnost hasičského víceboje s několika překážkami těsně za sebou (rozvinutí 2 hadic B s proudnicemi, byť bez vody, 60 úderů těžkým kladivem (10 kg) do trenažéru, překonání dva metry vysoké překážky, transport figuríny těžké 80 kg, šplh na lešení s vytažením těžkého břemene – barelu s vodou o hmotnosti 20 kg). Pro poslední zbytky sil je připraveno zhruba 300 schodů až na ochoz notoricky známé Trúby.

Doběh do cíle musel každý hasič oznámit zazvoněním na velký zvonec, což bylo slyšet až na náměstí. Pomoci každému s překonáním vysílení a kyslíkového dluhu byla připravena sestra Zdravotnické záchranné služby a kolegové hasiči. Na rozdíl od loňského roku s tropickými teplotami, kdy jeden ze soutěžících musel být ošetřen ve zdravotnickém zařízení, letošní TFA příjemně ovlivnilo střízlivě chladné počasí s mraky na obloze.

I přes úskalí závodu „o přežití", který velmi věrně simuluje skutečné podmínky u hasičských zásahů, se nejlepší přiblížili až k pětiminutové hranici. „Za tak krátkou dobu bych tam snad pouze vyběhl a jen ve sportovním, ale bez těch překážek. A nahoře by mě museli omejvat," poznamenal jeden z diváků.

Výsledky TFA Štramberská trúba (3 kategorie): 

Profesionální hasiči do 40 let:

•1. Dušan Plodr, HZS Středočeského kraje, ÚO (územní odbor, tj. okres) Beroun – 05:07,6 

•2. Aleš Navrátil, HZSP DEZA Valašské Meziříčí – 05:09,8

•3. Tomáš Zobaník, HZS Olomouckého kraje, ÚO Přerov – 05:19,7

… z HZS MSK byl nejlepším v cíli 5. Leopold Hejneš (=UO Ostrava, 05:30,8).

Profesionální hasiči nad 40 let:

•1. Josef Vlk, HZS Zlínského kraje, ÚO Zlín – 05:43,7

•2. Josef Frýdl, tamtéž – 05:54,1

•3. Pavel Šustr, tamtéž, 06:13,3

4. Rudolf Šelepa z HZS MSK ÚO Nový Jičín – 08:11,8 

Dobrovolní hasiči bez rozdílu věku:

•1. Zbyněk Kadlčík, Kněžpole (okres Uherské Hradiště) – 05:38,7

•2. Marek Sádecký, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí – 05:39,5

•3. Petr Jokeš, Vysoké Mýto, okres Ústí nad Orlicí – 05:42,2

… z MS kraje byl nejlepší 8. Libor Kubacka z Kopřivnice (okres Nový Jičín) – 6:40,0

TFA Štramberská trúba je vedle toho prvním ze 4 závodů o „Pohár ředitele HZS MSK v TFA 2009", kde jsou ale vypsány pouze 2 kategorie (věkové) bez rozlišení profesionálních a dobrovolných hasičů, tedy kategorie A: hasiči do 40 let, B: hasiči nad 40 let. Rozhodující je rok narození 1969. (Výsledky kategorie „dobrovolných hasičů" se zde rozdělí podle věku a dosažených časů do A a B.)

Vítěz dostane do pohárové tabulky 20 bodů, 2. 16., 3. 14 bodů, za 4. – 12 b., 5. – 11 b., 6. – 10 b. ......, za 15. místo a horší umístění je 1 bod (bod je i za „prosté" doběhnutí do cíle). Vítězem poháru se stává příslušník, zaměstnanec nebo člen, který má nejvyšší počet bodů z nejlepších tří umístění (max. 60 bodů). Aktuální stav poháru po jednotlivých závodech bude uveřejněn na www.hzsmsk.cz a na www.tfa-czech.cz.

Druhý závod se poháru v TFA se připravuje na nejbližší sobotu (13.6.2009) ve Vratimově (okres Ostrava-město). TFA Hartaman na Slezské Hartě je naplánován na 8.8.2009 s dlouhým výběhem na hráz, finálový závod s vyhodnocením celého poháru se koná v září v Ostravě – TFA Radniční věž – s výběhem na ochoz věže Nové radnice (nejvyšší radniční věž v ČR – 83 metrů). Termín ještě nebyl stanoven.

Pokud jsem dobře počítal, v pohárové kategorii A (do 40 let) dosáhli na 20, 16 a 14 bodů první tři borci
z kategorie profesionálních hasičů do 40 let (Plodr, Navrátil, Zobaník), v pohárové kategorii nad 40 let dostal 20 bodů „dobrák" Petr Jokeš (44 let), 16 bodů Josef Vlk a 14 bodů Josef Frýdl. Podrobnější výsledky přineseme v dalších dnech.Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje


-swo-

Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK