Sobota 18. srpna 2018, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK

Hasičům na karlovarské stanici slouží nový moderní automobilový žebřík na podvozku Iveco

Nový automobilový žebřík na podvozku Iveco a s nástavbou samotné žebříkové sady Magirus mají od února roku 2018 ve vozovém parku karlovarští hasiči.

Na stanici v Karlových Varech nahradil starý žebřík rovněž na podvozku Iveco a s nástavbou Magirus z roku 1997. Nová výšková technika je již zařazena do zásahové činnosti.

Samotná sada žebříku je výsuvná s poslední zalamovací částí pro snadnější manipulaci při zásazích. Starý žebřík měl dosah 37 metrů, nově pořízená technika dosáhne o tři metry výš, tedy do 40 metrů.

Pracovní dosah žebříku s obsluhou je 42 metrů, nosnost koše na konci žebříku je 300 kg.

Technika s označením AZ40 Iveco je pořízena z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 – 2020 (IROP) v rámci projektu „Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu“.

Nákup realizovalo Generální ředitelství HZS ČR a hasiči z Karlovarského kraje mají techniku na pět let zapůjčenou. I po této době zůstane nadále sloužit hasičům v kraji. Pořizovací cena žebříku byla 18 884 833 Kč.

Výšková technika je důležitá především při řešení požárů v nadzemních prostorech, typicky u požárů vícepatrových budov. Kromě hašení je tato technika rovněž určena pro záchranu osob či zvířat z výšky.

V roce 2017 vyjížděli hasiči ze stanice Karlovy Vary ke 1034 událostem, z toho u 110 událostí byla použita výšková technika.

Martin Kasal
tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje
Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK