Neděle 23. června 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Broučkova premiéra

Od počátku roku 2002 mají pražští hasiči v užívání speciálního pomocníka na pásech. Jedná se o robota pro zásahy ve vysoce rizikových podmínkách pro hasiče. Nidko by však zřejmě nečekal, že si tento pomocník svoji ostrou pracovní premiéru odpracuje mimo své domovské působiště.V 17.12 hodin dne 29. 8. 2002 byl na HZS ÚO Beroun nahlášen požár garáže. K požáru byly vyslány celkem tři profesionální hasičské jednotky a dvě jednotky dobrovolné. Na místo se první jednotka dostavila v 17.20 hodin.

V průběhu zásahu bylo zjištěno, že se v prostoru garáže nachází svářecí souprava. Jelikož berounští hasiči nechtěli zbytečně riskovat své životy při manipulaci s tepelně namáhanými tlakovými láhvemi, pozvali si na pomoc pražské kolegy s robotem, který je právě pro takové situace zkonstruován.

Robot je vybaven kamerou a proudnicí, která dokáže hasit nebo chladit horké tlakové láhve. Termokamerou může zjistit teplotu požářiště, aniž by museli hasiči riskovat své životy.

Pražští hasiči vyjeli k případu v Berouně ze stanice č.1 a 3 v 18.32 hodin. Po dojezdu na místo robot, pod vedením kpt. Ing. Kratochvíla, vynesl z garáže obě láhve a uložil je na bezpečné místo.
Sdílet