Čtvrtek 24. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner ZHT OK

Ludgeřovičtí hasiči oběd nedojedli

Takřka hladoví dnes 18. června krátce po poledni zasahovali hasiči pěti jednotek u požáru rodinného domu v obci Markvartovice na Hlučínsku. Po čase bylo kromě systému SMS a AMDS ke svolání použito i klasických sirén, což nevěstilo nic dobrého…

Takřka hladoví dnes 18. června krátce po poledni zasahovali hasiči pěti jednotek u požáru rodinného domu v obci Markvartovice na Hlučínsku. Po čase bylo kromě systému SMS a AMDS ke svolání použito i klasických sirén, což nevěstilo nic dobrého…Kolona hasičských vozu, jak profesionálních, tak dobrovolných, se řítila obcí. Již z dálky byl viditelný mohutný kouřový oblak, vizuální pohled napovídal zasažení střechy. Situace na místě byla vážná, naštěstí však mnoho jednotek přijelo současně a tak bylo na čem stavět. Byly nataženy „C" proudy vody do místností v domě a dále venkovní proudy (k ochraně přístavby a k hašení terasy a krovů). Dále byl proveden kompletní průzkum celého objektu a zmapovaní zprvu nepřehledné situace. Tu způsobily dva faktory.

Jednalo se o hasiči tolik oblíbený druh ohně, kdy se požár šíří především skrytě vrstvami střechy a není pořádně vidět, kde by se mělo hasit. Viditelně byla zasažena pouze místnost, ve které požár vypukl. Zbylá místa byla lokalizována pomocí termokamery. Bylo započato s rozebíráním půdní a střešní krytiny za soustavného hašení.

Další výrazný neblahý vliv měl majitel objektu, který situaci velice špatně nesl. Nabádal hasiče k aktivitám, soustavně na něco poukazoval a snažil se vnikat do objektu a kontrolovat práci hasičů až byl nakonec velitelem zásahu upozorněn, aby práci hasičům neztěžoval. Naštěstí se po jeho slovech umírnil a situace se zklidnila. Patrně jej uklidnil pohled na první upocené hasiče, kteří s pískáním varovného signálu vycházeli z domu ven a sundávali kukly. Snad jej přesvědčili i hasiči zápasící s živlem na střeše a kolem budovy. Přesto jeho rozrušení hasiči chápali.

Na místo se dostavila i Policie ČR a vyšetřovatel hasičů. Škoda bude patrně vysoká. Jednalo se zatím o letošní nejobtížnější zásah JSDH Ludgeřovice, která vydýchala kompletní sadu DT ve své CAS. Snad tento rekord již letos překonán nebude. Smutnou shodou náhod se posléze na místo dostavila i malá dcera majitele domu, která byla společně s našim členem JSDH na školním cyklistickém výletu nedaleko od vsi. Viděla jej tudíž znova, tentokrát v hasičském…Aktéři zásahu:

  • HZS MSK PS Hlučín (CAS MB 24 Atego, CAS 32 T815)
  • JSDH Hlučín (CAS 24 MAN)
  • JSDH Markvartovice( CAS 15 MB Atego)
  • JSDH Ludgeřovice (CAS 32 T815, DA Avia – povolána dodatečně k likvidačním pracím)
  • JSDH Šilheřovice (CAS 32 T148, DA Renault Mascott )
  • Policie ČR (oddělení Hlučín)
  • Vyšetřovatel HZS MSK
  • Starosta obce MarkvartoviceInformace i fotky jsou zveřejněny se souhlasem velitele zásahu.

David Lange
č.2 v T815 Ludgeřovice


-miw- 

Sdílet
Banner WAWRZASZEK ISS Leader OK