Pondělí 30. listopadu 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Druhý stupeň požárního poplachu byl vyhlášen v Lovětíně, zásah hasičů komplikuje silný mráz

Škodu ve výši 6 miliónů vyčíslil vyšetřovatel HZS po požáru stavení, které hořelo dne 27. února 2018 v noci v obci Lovětín na Jindřichohradecku. Požár byl na tísňovou linku ohlášen v 1:44 hodin jako požár stodoly.

Operační středisko na místo vyslalo profesionální hasiče ze stanice Jindřichův Hradec a svolalo jednotky SDH obcí Jarošov nad Nežárkou, Nová Včelnice, Kunžak a Jindřichův Hradec. V rámci mezikrajské výpomoci k požáru vyjela také jednotka profesionálních hasičů ze stanice Kamenice nad Lipou (HZS Kraje Vysočina).

Celkem do Lovětína vyjely osádky desíti cisteren a jednoho dopravního automobilu. Vzhledem k rozsahu požáru byl v 2:03 hodin vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Na místě požáru hasiči průzkumem zjistili, že hoří venkovské stavení postavené do tvaru písmene „U“. Požár v době příjezdu hasičů ničil především stodolu stojící uprostřed. Ve stodole podle majitele byla zaparkovaná auta a povoz.

Požár se dále šířil do prostor, kde měl majitel vybudované apartmány určené k pronájmu. V domě žila rodina, všichni se evakuovali ještě před příjezdem jednotek. Nikdo z nich nebyl zraněn, z hořící stodoly stihli ještě vyvést koně.

Hasiči ihned zahájili hasební práce. Silný mráz a stavebně členitý objekt komplikovaly práci hasičů. Požár dostali pod kontrolu krátce po půl páté ranní. Poté byly jednotky kamenických profesionálů a kunžackých dobrovolných hasičů odeslány zpět na základny.

Ostatní jednotky pokračují v dohašování. To bude spočívat v rozebírání všech konstrukcí tak, aby bylo možné vyloučit všechna, a to i skrytá ohniska požáru.

Zásah hasičů komplikuje silný mráz pohybující se okolo mínus 10 – 15 stupňů. Komplikací je především to, že hasební voda neodtéká, ale zamrzá jak na hašeném objektu, tak na požární technice a přístupových cestách.

Hasiči se na požářišti musí pohybovat velmi opatrně, protože chodí prakticky jen po ledě. Jejich zásahové obleky okamžitě pokrývá silná vrstva ledové tříště.

Velkým rizikem, se kterým hasiči u požáru musí také pracovat, je, že při hašení v silném mraze můžou zamrzat čerpadla či hadicové vedení.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet