Pátek 14. prosince 2018, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner & VIP: PO-BP 970x150 OK

Písečtí profesionální hasiči cvičili záchranu osob ze zamrzlých ploch

Ve čtvrtek 8. března 2018 byl jeden z posledních dnů, kdy mohli profesionální hasiči územního odboru Písek nacvičovat záchranu osob z ledu. Třídenní výcvik, na kterém se postupně vystřídaly všechny tři směny, proběhnul na řece Otavě v místě zvaném U Vodáka.

Zásah hasičů při záchraně osoby probořené do ledu musí být proto rychlý a efektivní a v neposlední řadě pro ně samotné také bezpečný. Záchrana probořených osob proto patří do pravidelné odborné přípravy všech profesionálních hasičů. Výcvik vždy vede instruktor, který je v problematice záchrany osob z ledu speciálně vyškolený.

Hasiči měli k výcviku připraveno jak základní vybavení, které běžně používají při jakémkoli jiném zásahu, tak další vybavení používané právě při zásahu na vodě: nafukovací lávku, raft, suché obleky, přilby do vody, házecí pytlíky, plovací vesty.

Praktickému výcviku předcházela teoretická příprava na učebně. Hasiči si zopakovali metodiku, možnosti provedení záchrany, specifika práce na vodě a informace o vzniku ledu, jeho zamrzání na tocích a plochách, zralost a únosnost.

Poté následoval již praktický výcvik. Základním předpokladem záchrany osoby je vlastní bezpečnost hasiče. Proto hasiči procvičovali pohyb po ledě a jištění za použití běžných prostředků, které mají k dispozici, jako jsou například lana, nastavovací žebříky, nosítka. Díky těmto prostředkům se rozloží hmotnost a záchranáři se tak sami nepropadají.

Další částí výcviku pak byla případná sebezáchrana. Všichni hasiči postupně naskákali do vody a vyzkoušeli si, jak se dostat na led vlastními silami. Hasiči musí stále držet myšlenku rozložení váhy na led. Proto se z vody na led nasunují ve vodorovné poloze celým tělem a po ledu se pak plazí či kutálejí.

Když hasiči přistoupili k záchraně probořených osob, byl jeden či více z nich vždy figuranty, kteří představovali probořené osoby při vědomí či v bezvědomí. Ostatní členové jednotky pak „probořené“ zachraňovali za použití nastavovacího žebříku či nafukovací lávky.

Sdílet
Banner mototruck OK