Sobota 29. unora 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Fireport 970

Základní kámen ve Velkém Poříčí je položen a unikátní lezecký polygon může začít růst

Stavba lezeckého polygonu pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou může začít. Na základní kámen stavby v rámci modernizace Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí poklepali dnes zástupci Hasičského záchranného sboru ČR, zhotovitele i projektanta. Vzdělávací a výcvikové středisko projde v následujícím roce rekonstrukcí za téměř 54 milionů korun včetně DPH. Slavnostní zahájení stavby nového lezeckého polygonu se uskutečnilo v areálu hasičské stanice ve Velkém Poříčí, kde má nový objekt vyrůst.

Dnes jsme zahájili stavbu moderního výcvikového střediska, které bude svého druhu v republice ojedinělé. Novým polygonem docílíme toho, že se zde budou moci vzdělávat nejen příslušníci HZS ČR, ale také dobrovolní hasiči a zástupci dalších složek IZS. Kapacita střediska se totiž zvýší ze současných asi 140 vyškolených osob ročně až na 500 osob,

řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.

Nový lezecký polygon vyroste v bezprostřední blízkosti náchodské hasičské stanice se sídlem ve Velkém Poříčí. Objekt bude součástí stávajícího výcvikového zařízení. Projekt počítá s vybudováním haly pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Nebudou to ale jen vnitřní prostory, kde budou moci lezci trénovat. Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity.

Na střeše tak budou probíhat například simulace zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Uvnitř zařízení se bude nacházet kromě lezeckých stěn i speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách. Najdeme tam i cvičnou studniční šachtu, polygony stísněných prostor nebo stromový kmen s větvemi,

uvedl ředitel územního odboru Náchod a odborný garant projektu plk. David Pouč.

Odhadem se bude moci realizovat ročně až 25 kurzů s maximální kapacitou 20 osob. Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí je organizační složkou HZS Královéhradeckého kraje. V roce 2002 bylo pověřeno prováděním základní a pravidelní odborné přípravy hasičů – instruktorů pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou.

V současní době disponuje zařízení dvěma výcvikovými trenažéry. Nachází se zde lešeňový trenažér s umělou lezeckou stěnou a příhradové stožáry vysokého napětí. Stávající trenažéry však kapacitně neumožňují rozšíření odborné přípravy. Navíc jsou všechny umístěné venku a nejsou žádným způsobem kryté či chráněné. Proto je období, po které je možné provádět praktický výcvik, omezeno.

Cenu zakázky na modernizaci stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska vysoutěžila firma STYLBAU s.r.o. za 53,7 milionu korun včetně DPH. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu pokryje 85 % nákladů, zbytek bude hrazen ze státního rozpočtu. Staveniště si firma již převzala a provádí zde prvotní terénní úpravy. Termín dokončení výstavby, předání a převzetí díla je stanoven nejpozději do jednoho roku.

Nový lezecký polygon by tak mohl začít sloužit na jaře 2019. Na základní kámen nového lezeckého polygonu poklepali: Jan Birke (starosta Náchoda), Ing. arch. Aleš Krtička (projektant, ATELIER TSUNAMI s.r.o.), Ing. Pavel Šrůtek (zhotovitel stavby, STYLBAU s.r.o.), Pavel Hečko (radní Královéhradeckého kraje), brig. gen. Ing. František Mencl (ředitel HZS Královéhradeckého kraje), brig. gen. František Zadina (náměstek generálního ředitele HZS ČR).

Sdílet
Banner ZPMVČR 211 970