Neděle 20. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Záplavy i ve Zlínském kraji

Dne 24.6.2009 v pod­večer zasáhla severní část Zlínského kraje silná průtrž mračen, která způsobila lokální záplavy mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm.

Dne 24.6.2009 v pod­večer zasáhla severní část Zlínského kraje silná průtrž mračen, která způsobila lokální záplavy mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm.

Ilustrační foto HZS Zlínského kraje

na pomoc bylo vysláno:

- 16 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z okresu Vsetín a Zlín
- 24 zásahových a technických vozů hasičů

nejvíce postižená místa, obce nebo jejich části:

– Zubří, Zašová, Krhová, Bynina, Valašské Meziříčí, Mštěnovice, Lešná, Jasenice

události stále aktualizujeme

Kolem 18:30 hod. začal operační důstojník HZS Zlínského kraje posílat jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů z okolí na řešení problémů po zaplavení sklepů a přízemí domů.

Situace se velmi rychle komplikovala především v obci Zubří, kde se voda z místních toků dostala z koryta a zaplavila jak komunikace, tak i hlavní silniční tah. Další problémy byly hlášeny z obcí Zašová, Bynina a Krhová.

Ve Stříteži nad Bečvou voda podemlela železniční trať a operační důstojník nechal zastavit vlakovou dopravu. Na místo vyjeli drážní hasiči, kteří dále zjistili naplaveniny na přejezdu. Trať je uzavřena.

Hasiči přijali i několik žádostí o záchranu osob. Jednalo se o uvězněné řidiče v osobních nebo nákladních autech na silnicích, další osoby, které se nemohly dostat z domu a voda je odřízla nebo jednoho člověka, který zůstal kvůli vodě na mostě. Hasiči pomáhali i zdravotnické záchranné službě při oživování jednoho muže s infarktem. Po první pomoci byl muž odvezen do nemocnice.

Operační středisko HZS Zlínského kraje bylo zavaleno stovkami telefonátů občanů, kteří žádali pomoc při čerpání vody ze sklepů nebo obytných částí domu. Jednotky ze Vsetínska byly posíleny o další hasiče ze Zlínska.

Hasiči požádali o pomoc armádní vrtulník z Přerova, a to pro monitoring celé zasažené lokality a upřesnění rozsahu povodní. Vrtulník nevzlétl pro nevhodné letové podmínky a silné bouřkové počasí.

Některé obce hlásí poškození drátů elektrického vedení a žádají jeho celkové odpojení. Preventivní opatření má ochránit občany a jejich obydlí. Jsou hlášeny silné naplaveniny na mostech, které znemožňují odtok vody, dál se zvedají hladiny a voda zaplavuje okolí.

Voda začala pronikat do centra Valašského Meziříčí. Bylo zaplaveno několik silnic a přilehlých ulic. Neprůjezdné jsou kruhové objezdy a důležité silniční spoje. Voda se dostala do některých částí sídlišť a došlo k zaplavení zaparkovaných aut.

Svolaný povodňový štáb města Valašské Meziříčí řeší postup prací a pomoc lidem postižených povodní. Organizuje se dojezd těžké techniky na odstraňování následků přívalových dešťů, naplaveni, stromů, překážek a bahna.

Kolem 21:00 hod. přestalo nad oblastí a Valašským Meziříčím pršet. V některých místech začala voda klesat a hasiči mohli postupně zajíždět do postižených míst s čerpadly. Některá místa zůstávají i pro těžkou techniku hasičů nedostupná.

Po 22:00 hod. stoupl počet vodou zasažených objektů z řádů desítek do stovek. Hasiči přijímají nejčastěji žádosti o čerpání vody z domů v rozsahu výšky hladiny od centimetrů až do jednoho metru. Hlášeny jsou ale i domy s celkovým zaplavením sklepů.

Ve 23:00 hod. hlásí jednotky hasičů zklidnění stavu. Postupně je pomoc rozšiřována na další místa v postižené oblasti. Hasiči objíždí jednotlivé domy a čerpají vodu. Některé důležité silnice jsou znovu průjezdné, voda opadá i na místních komunikacích.

Silniční síť centra Valašského Meziříčí je znovu průjezdná. Na vozovkách zůstávají jen zbytky vody a nečistoty. Drážní hasiči mají hodně práce na poškozených přejezdech, které zavalilo bahno, naplaveniny a stromy. Jde o celý úsek tratě z Valašského Meziříčí až po Rožnov pod Radhoštěm.

Velitelé hasičů a řídící důstojníci dál komunikují s odborníky na počasí a snaží se odhadnout další vývoj bouřek a dešťů. Spolupracujeme s radarovými odborníky z letišť a s meteorology.

Zásahy a pomoci hasičů budou pokračovat až do ranních hodin.

Info: Ivo Mitáček, tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

-wap-

Sdílet
Banner Dobráci sk