Středa 12. prosince 2018, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner zeka 970 OK

Čeští a polští hasiči cvičí extrémní jízdy na polygonu v Ostravě-Přívoze v rámci projektu Bezpečné pohraničí

Několik desítek českých a polských profesionálních hasičů, řidičů velkých hasičských cisteren, se vystřídá během března a následujících měsíců při teoretickém a hlavně praktickém výcviku v areálu Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze. Společný česko-polský výcvik „jízdy za ztížených podmínek“ je součástí dlouhodobého projektu Evropské unie „Bezpečné pohraničí“.

Prvního ze sedmi jednodenních výcviků na asfaltovém povrchu areálu CBJ Libros se zúčastnilo ve středu 14. 3. 2018 sedm cisteren ze všech územních odborů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a dvě cisterny polských profesionálních a dobrovolných hasičů ze Slezského vojvodství. Na každém vozidle se střídali vždy dva řidiči, tedy celkem 18.

Řidiči si vyzkoušeli nejrůznější způsoby jízdy a brzdění na mokrém a kluzkém povrchu. Na jednom stanovišti přišla ke slovu pohyblivá smyková deska, u níž lze měnit sílu rázu při průjezdu vozidla, a simulovat tak nečekaný smyk, který prověří reakci každého hasiče za volantem.

Řidiči cisteren také trénovali průjezdy mezi vodními překážkami, kužely a kruhovou jízdu po kluzkém povrchu, včetně couvání, připravena byla i aquaplaningová vana. Na správnost výcviku dohlíželi pracovníci polygonu (instruktoři) i hasiči z HZS MSK.

Přestože čeští a polští hasiči absolvovali teprve první z mnoha plánovaných výcviků, tento druh přípravy velmi kladně hodnotili. Vyzkoušeli si mj. možnosti i hranice bezpečné jízdy v extrémních podmínkách, které jejich těžké hasičské stroje s hmotností nad 14 tun poskytují.

Další tři výcviky na mokrém asfaltu – s jinými českými a polskými řidiči hasičských cisteren – jsou připraveny na čtvrtky 15.3., 22.3. a 29. 3. 2018, zbývající tři pokračují během dubna. Po nich přijde na řadu i výcvik v terénu v jiné části areálu Libros, celkem 10×.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner WAWRZASZEK ISS Leader OK