Sobota 25. března 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zvládnutí rozsáhlého výpadku dodávek elektrické energie cvičili hasiči v Jeseníku

Ve čtvrtek 22. března 2018 cvičili jeseničtí profesionální hasiči spolu s dobrovolnými jednotkami hasičů z obcí Jeseník a Česká Ves, jak zvládnout rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie. Kromě hasičů se cvičení účastnili také záchranáři, státní a městská policie a pracovníci energetických společností.

Námětem cvičení byl požár trafostanice VN/NN na ulici Růžičkova, jehož následkem došlo k výpadku dodávky elektrické energie do části města Jeseník a současně byla také přerušena dodávka tepla z kotelny na Dukelské ulici.

Touto mimořádnou událostí bylo postiženo více než 600 domácností. Vzhledem k předpokládané dlouhé době opravy a panujícím klimatickým podmínkám (výška sněhu 70 cm, venkovní teplota –15 stupňů), požádal velitel zásahu o koordinaci záchranných a likvidačních prací starostu obce s rozšířenou působností Jeseník.

Při požáru trafostanice byl zraněn technik, který dorazil na místo požáru ještě před příjezdem hasičů a pokoušel se s plameny bojovat.

Hlavními úkoly cvičících hasičů byla likvidace požáru a záchrana zraněné osoby, procvičení technické možnosti napojení evakuačního centra na náhradní zdroj elektrické energie a možnosti a způsoby informování obyvatelstva o mimořádné události a jeho evakuace.

Hasiči v rámci cvičení také řešili, že předurčené evakuační centrum se nachází v postižené oblasti, ale je technicky uzpůsobené pro připojení náhradního zdroje elektrické energie, proto hasiči v rámci cvičení prověřili také tuto možnost.

Do praktické části cvičení byly zapojeny necelé čtyři desítky cvičících. V pátek 23. března 2018 proběhne cvičení krizového štábu obce s rozšířenou působností Jeseník, kde bude daná mimořádná událost koordinována na strategické úrovni.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet