Středa 29. března 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Profesionální hasiči z Olomouckého kraje hromadně darovali krev, byli mezi nimi i prvodárci

Profesionální hasiči z Olomouckého kraje ve středu 11. dubna 2018 absolvovali hromadný odběr krve a krevní plazmy na Transfúzním oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Do akce se zapojilo šestnáct výjezdových hasičů a příslušníků z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, kteří bezplatně darovali 470 ml tekutiny našeho života.

Záchrana lidského života je každodenním posláním práce hasičů. Darovat hromadně krev a plazmu, tím pomáhat léčit a zachraňovat životy dalších lidí. Tak hasiči vnímají celou akci. První letošní hromadný odběr navázal na úspěšnou akci z října loňského roku, kdy hasiči poprvé hromadně darovali krev.

Mezi dárci bylo i šest hasičů, kteří darovali vzácnou tekutinu poprvé. Našli se však i tací, kteří krev darovali před mnoha lety a nedávná výzva je oslovila a znovu se vydali krev darovat. Tři hasiči darovali krevní plazmu, zbytek daroval krev. Tentokrát se do akce zapojili kromě olomouckých hasičů také kolegové z Jeseníku, Zábřehu, Prostějova a mezi dárci byla i jedna žena – hasička. Celou akci přijela podpořit Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Hasiči, zdravotnická záchranná služba a policisté patří mezi složky integrovaného záchranného systému. Často všechny tři složky zasahují a pomáhají v situacích, kdy jsou zraněni lidé.

Cílem všech složek integrovaného záchranného systému je vždy zajistit zraněným co nejrychlejší a nejefektivnější pomoc. Smyslem hromadného darování krve byla snaha tuto naši pomoc zraněným a nemocným lidem posunout ještě o kousek dál,

shrnul celou akci velitel požární stanice v Olomouci mjr. Ing. Arnošt Lenoch, hlavní organizátor.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet