Středa 29. března 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Noční požár skládky v Hradčanech zaměstnal pět jednotek

V pátek 13. dubna 2018 byl v 2:18 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár skládky komunálního odpadu v obci Hradčany na Přerovsku.

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Přerova, dobrovolní hasiči z Hradčan, Radslavic a Dřevohostic a hasiči Správy železniční dopravní cesty Přerov. Když hasiči přijížděli na místo události, bylo již z velké dálky vidět vysoké plameny.

Po příjezdu hasiči zjistili, že hoří komunální odpad na ploše asi 40×40 metrů. Velitel zásahu si na místo vyžádal ještě jednotky dobrovolných hasičů z obcí Lhota a Bystřice pod Hostýnem (Zlínský kraj).

Za hodinu po oznámení události dostali hasiči plameny pod kontrolu. Velitel zásahu si na místo vyžádal také protiplynový automobil ze stanice v Olomouci, který měřil koncentrace škodlivých látek v ovzduší.

Hasiči se neustále obrovským množstvím vody snažili snížit teplotu požářiště. Jakmile se jim to povedlo, pokryli povrch skládky těžkou pěnou ve výšce asi 20 cm. Kompaktorem pak rozhrabávali požářiště a dohašovali skrytá ohniska. Celý zásah jednotky prováděly v dýchací technice.

Protiplynový automobil prováděl na několika místech v okolních obcích měření koncentrace škodlivin v ovzduší a nikde nenaměřil překročené hodnoty. Informováni byli také starostové okolních obcí.

V 5:11 hodin hlásil velitel zásahu likvidaci požáru s tím, že majitel skládky musí požářiště střežit po dobu osmi hodin. Vzhledem k tomu, že šlo o požár odpadu, nevznikla žádná škoda.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet