Sobota 4. července 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner mototruck OK

Při požáru lesa u Prachovských skal na Jičínsku pomáhalo s hašením i letadlo

Požár lesa byl nahlášen na krajské operační a informační středisko 15. dubna 2018 v 15:00 hod. Hořelo v katastru obce Zámostí, část Blata. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Jičína a dobrovolné jednotky SDH Slatiny, Kopidlno, Jičín, Valdice, Markvartice, Sobotka, Mladějov, Staré Místo a Železnice. Pro událost byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

Hořel lesní porost na ploše asi 200×200 m. I s ohledem na sucho musely jednotky co nejdříve zabránit dalšímu šíření požáru. Velitel zásahu si proto vyžádal leteckou hasičskou službu z Jičína. Letadlo provedlo celkem šest shozů hasiva.

Jednotky na místě využily k hašení v terénu několik proudů, bylo také zřízeno čerpací stanoviště u rybníka v Jinolicích. Požár se podařilo lokalizovat v 16:14 hod. a poté už hasiči dohašovali jen menší ohniska.

Na místo události byl povolán vyšetřovatel příčin požáru. Bylo zjištěno, že v místě probíhalo ohlášené pálení. S největší pravděpodobností zde byla po ukončení pálení ponechána ohniště bez dozoru a oheň se tak díky suchu a větru rozšířil na okolní lesní porost.

por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet
Banner Fireport 970