Úterý 26. března 2019, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: Lenzing 970x150 OK

Požár listí v ostravském Bělském lese zaměstnal tři hasičské jednotky

V neděli 15. dubna odpoledne zasahovaly tři hasičské jednotky u požáru v ostravském lesoparku Bělský les.

Událost byla na operační středisko hasičů ohlášena patnáct minut před sedmnáctou hodinou. Na místo byly postupně vyslány tři hasičské jednotky – profesionálové ze stanic Ostrava – Zábřeh a Ostrava – Jih spolu s dobrovolnou jednotkou ze Zábřehu.

Menší požár převážně suchého listí na ploše přibližně 30×50 metrů se hasičům podařilo velmi rychle lokalizovat i zlikvidovat, už za hodinu po oznámení měli místo důkladně rozhrabáno a prolito vodou.

Podobné požáry se v posledních dnech s příchodem teplých dnů množí a zaměstnávají hasiče v celém kraji. Jen dnes – tedy v neděli – k takovým případům hasiči vyjížděli šestkrát. Mnohdy se jedná o neohlášené pálení, často však také o nedbalost při spalování biologického odpadu po jarním úklidu.

Hasiči proto upozorňují na dodržování bezpečnosti jak na svých zahrádkách, tak ve volné přírodě. Pálení listí, klestí a shrabané trávy na „jedné přiměřené hromadě“ fyzickou osobou zákon výslovně nezakazuje, rostlinné materiály však mnohem lépe poslouží třeba v kompostu. Plošné vypalování je stále striktně zakázáno.

Co se týká pohybu ve volné přírodě, lidé by zde měli být opatrní a měli by používat zdravý selský rozum. Kuřák by v lese neměl odhodit na zem ani nedopalek, ani zápalku. Odhozený, neuhašený nedopalek cigarety může mít katastrofální následky, stejně jako založené ohniště v blízkosti lesa.

nprap. Jakub Kozák
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner CARent 970 OK