Čtvrtek 20. června 2019, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner CARent 970 OK

V Praze hořela velká hala, zasahoval i vrtulník s bambi vakem. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu

Do ulice U továren v Praze vyjeli hasiči 8. května 2018 před 13. hodinou k nahlášenému požáru haly. Již od začátku byl z různých částí Prahy vidět tmavý kouř.

Průzkumem bylo dále zjištěno, že se v objektu nachází textilie a zároveň byl uvnitř předpoklad výskytu osob. Do celého objektu byl vypnut přívod el. energie a byla zřízena 2 čerpací stanoviště. Požár se rozšířil i na materiál uvnitř objektu a hala o rozloze 20 × 60 m byla zasažena v plném rozsahu.

Jelikož hrozilo zřícení konstrukce haly, velitel rozhodl o zásahu pouze z vnější strany objektu a na místo si vyžádal vrtulník Letecké služby Policie České republiky s bambi vakem. Zároveň se ukázalo, že čerpací stanoviště jsou neefektivní a hydrantová síť začala kolabovat.

Po 14. hodině byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. V místě požáru došlo k výbuchu a z důvodu bezpečnosti budou hasiči zasahovat pouze z vnější části pomocí výškové techniky.

Došlo k propadnutí konstrukce a rozloha požářiště se zvětšila na 60 × 150 metrů. Na pomoc pražským hasičům přijeli i hasiči z několika podniků.

Postupně na místo míří další jednotky. Místo zásahu bylo rozděleno na 3 bojové úseky, hasiči používají celkem 12 C proudů, z toho 4 z výškové techniky a hasební práce probíhají také pomocí vrtulníku s bambi vakem.

Přečtěte siHasiči všech pražských směn prošli výcvikem v plnění bambi vaku

Po 15. hodině byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu.

Před 16. hodinou stále není požár pod kontrolou. V přilehlém okolí bude pomocí sirén vyhlášena informace o zákazu otevírání oken.

U požáru zasahuje za ZZS inspektor, Atego a zatím jedna posádka RZP. Záchranáři vyšetřili vyčerpaného hasiče, kterého transportují do nemocnice. Vyšetřili také ženu na hladinu CO, v tomto případě bez nutnosti nemocničního ošetření.

Dle svědků k požáru dorazil dálkově ovládaný hasicí robot z mladoboleslavské Škodovky. Pomáhá s hašením.

Na místě zasahují profesionální jednotky z pražských stanic 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 a 11. Společně s nimi i hasiči z více než dvaceti dobrovolných jednotek a hasiči podniků.

Přečtěte siHasiči z mladoboleslavské Škody Auto disponují dálkově ovládaným hasicím robotem LUF 60

Po půl páté odpoledne pražské vodovody a kanalizace přesměrovaly co největší tlak do okolní hydrantové sítě.

Český červený kříž poskytuje zasahujícím hasičům zázemí a občerstvení.

Policisté nadále pokračují v zajišťování bezpečného vnějšího perimetru. Na místo požáru míří krajská výjezdová skupina kriminalistů s vyšetřovatelem.

Před 18. hodinou začal požár ohrožovat objekt blízké truhlárny. Na její ochranu byly nasazeny 2 C proudy a zařízení Cobra.

Ředitelem HZS hl. m. Prahy bude po 19. hodině provedena kontrola šíření zplodin hoření z výšky pomocí vrtulníku vybaveného termovizí.

Na místo vyjede také kontejner týlového zabezpečení, který slouží jako zázemí jednotek při dlouhodobých zásazích.

Na základě průzkumu vrtulníkem s termovizí bylo před 21. hodinou zjištěno šíření zplodin hoření na Záběhlice, Chodov, Strašnice, Vršovice, Krč, Nusle a Hostivař. Občané byli informováni, aby nevětrali.

Stále trvá zvláštní stupeň a požár není lokalizován.

Z důvodu dlouhého trvání zásahu jsou družstva hasičů v průběhu večera na místě postupně střídána a na profesionální pražské stanice byly svolány zálohy z řad příslušníků další směny.


Chemická služba z Petřin a chemická laboratoř Kamenice po dobu zásahu prováděly měření škodlivin v ovzduší a naměřily zvýšenou koncentraci CO a chlorovodíku v několika lokalitách. Příslušníci Odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení zajistili informování dotčených obyvatel.

V součinnosti s Magistrátem hl. m. Prahy byla pomocí sirén vyhlášena informace o zákazu otevírání oken.

Na místě zasahovali hasiči HZS hl. m. Prahy z 8 stanic, chemická služba z Petřin, 4 jednotky podnikových hasičů, vystřídalo se 25 jednotek dobrovolných hasičů, Letecká služba PČR, HZSp Škoda Auto s dálkově ovládaným hasicím robotem, chemická laboratoř Kamenice a Pražská energetika.

Dále se na místo dostavil pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Bc. Libor Hadrava a zástupce místní městské části.

Odhadem na místě zasahovalo zhruba 120 profesionálních a dobrovolných hasičů.

09.05.2018

Během noci došlo k redukci jednotek na místě. Hasiči si na místo přivezli zásoby pěnidla. V tuto chvíli (06:00) probíhá dohašování skrytých ohnisek.

V 8:00 velitel zásahu zrušil zákaz větrání a vycházení.

Jakmile to situace dovolí a hasiči předají požářiště policii, vyrazí na místo vyšetřovatelé, kteří budou v součinnosti s hasiči, kolegy z Kriminalistického ústavu Praha a dalšími odborníky provádět ohledání místa požáru a odborná znalecká zkoumání. Ta jsou zcela zásadní pro stanovení jednotlivých vyšetřovacích verzí a objasnění příčiny požáru.

Vyšetřovatelé předběžně způsobenou škodu vyčíslili na 45 milionů korun. Zatím (v 10:00) nemohou na požářiště vstoupit, čekají na vyjádření statika.

Hasiči při kontrole objektu haly v Hostivaři objevili před 16. hodinou další skrytá menší ohniska požáru, která musíme dohasit. Na místě jsou dvě družstva hasičů.

S ohledem na další nalezená ohniska se na místo hasiči budou vracet na závěrečnou dohlídku zhruba za čtyři hodiny.

10.05.2018

Během noci se k hale v Hostivaři jednotka pražských hasičů vrátila ještě dvakrát ke kontrole skrytých ohnisek požáru.

14:50 hodin odjela z vyhořelé části haly v Hostivaři poslední jednotka pražských hasičů. Velitel zásahu ohlásil úplnou likvidaci a předal objekt policejnímu vyšetřovateli. Hasiči likvidovali drobná ohniska požáru již druhým dnem.

Na místě stále zůstávají vyšetřovatelé pražských hasičů a policisté. V hale dva dny pracují na zjištění příčiny požáru a dokumentují rozsah škod. Výsledky našeho šetření předáme PČR.

Foto: HZS & PČR & Otakar Svatek
mjr. Bc. Martin Kavka
tiskový mluvčí
HZS Praha
Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK