Pátek 18. ledna 2019, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner eurofire_tubus OK

Výcvik pro specialisty NATO v oblasti CBRN se uskutečnil v brněnském středisku Školního a výcvikového zařízení HZS ČR

Ve čtvrtek 26. 4. 2018 se v brněnském středisku Školního a výcvikového zařízení HZS ČR uskutečnil další z plánovaných výcviků pro specialisty v oblasti CBRN (chemické, biologické, radiační a jaderné události) a krizového řízení členských a partnerských zemí NATO.

Výcvik, který proběhl pod záštitou vzdělávacího centra Armády České republiky – Centre od Excellence ve Vyškově, se koná v brněnském středisku již od roku 2012, kdy byla s tímto výcvikovým zařízením zahájena spolupráce. Jde o velice prestižní výcvik, neboť vyškovské zařízení je jedním z certifikovaných armádních center v rámci NATO.

Ve spolupráci s HZS Jihomoravského kraje a Ing. Petrou Linhartovou ze SÚRO jsme pro účastníky mezinárodního kurzu s názvem „Introduction to the International CBRN Training Curiculum Course“ připravili ukázky techniky a představili speciální vybavení, které Hasičský záchranný sbor České republiky využívá při řešení událostí s výskytem chemických, biologických a radioaktivních lá­tek.

Již v minulých letech se osvědčilo rozdělení kurzu na dvě etapy. První byla zaměřena na ukázku a použití detekční techniky k provedení chemického a radiačního průzkumu a ukázku zařízení pro dekontaminaci osob.

Druhá část byla věnována řešení chemického a radiačního incidentu po taktické stránce. Nakonec měli všichni přítomní možnost se seznámit s výbavou vozidla Celní správy České republiky.

I díky svému zájmu a nasazení si poznatky a představy o řešení událostí v oblasti CBRN v České republice odváží nejen dvacítka účastníků kurzu z Itálie, Litvy, Polska, Slovinska, Rakouska, Běloruska, Gruzie, Alžírska, Izraele a Jordánska.

Díky přínosné diskuzi, která výcvik provázela, jsou obohacení i instruktoři, kteří kurz připravovali.

kpt. Bc. Zuzana Svobodová, ŠVZ Brno
Foto: mjr. Mgr. Michal Kříž, ŠVZ Brno, Petr Mohnacs, JCBRN Defence COE Vyškov
Sdílet
Banner zeka 970 OK