Úterý 25. června 2019, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner & VIP: PO-BP 970x150 #2

Do obce Bánov dorazila nová Scania, cisternu od WISS Czech převzali hasiči v den svátku svatého Floriána

V den svátku patrona hasičů sv. Floriána, v pátek 4. května 2018, starosta Bánova pan Marek Mahdal hasičům slavnostně předal nové zásahové vozidlo CAS 20 na podvozku Scania od firmy WISS Czech za 6 156 480 korun včetně DPH. S financováním pomohla Česká kancelář pojistitelů prostřednictvím Fondu zábrany škod.

Svou návštěvou obec poctili hejtman Zlínského kraje pan Jiří Čunek, okresní ředitel hasičů pan plk. Jaroslav Olbert, zástupci dodavatelské společnosti, členové hasičských sborů z okolních obcí a v neposlední řadě samozřejmě také spousta bánovských i přespolních obyvatel.

Podvozek

Pro stavbu vozu byl použit podvozek Scania P480 CB 4×4. Automobil je poháněn řadovým vznětovým přeplňovaným šestiválcem DC13 o výkonu 353 kW. Převodovka Opticruise je automatizovaná, nechybí ani retardér.

Čtyřdveřová prodloužená kabina CrewCab CP31 je šestimístná, vybavená nezávislým naftovým topením. Pro spojení je k dispozici analogová vozidlová radiostanice s druhým obslužným místem u ovládacího panelu čerpadla.

Velitel má k dispozici výjezdový tablet a ruční pracovní LED světlomet.

V opěradlech zadní řady sedadel jsou integrovány vzduchové dýchací přístroje, zbývající dva jsou uloženy v nástavbě.

Ve čtyřech dobíjecích úchytech jsou ruční radiostanice, v dalších šesti svítilny. O dobíjení a konzervaci akumulátorů spolu s doplňováním tlakového vzduchu se stará zásuvka Rettbox-Air. Ta se po nastartování samočinně odpojí.

V přední části je uchycen elektrický lanový naviják s tažnou silou 50 kN, pod ním je asanační lišta. Vůz dokáže brodit klidnou vodou až do hloubky 750 mm.

Nástavba

Karoserie účelové nástavby je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů. Nádrž na hasivo je z polyesteru vyztuženého skleněnými vlákny. Pojme 4 000 litrů vody a 240 litrů pěnidla.

Osvětlovací stožár je vysouván pneumaticky, umístěn je mezi kabinou a nástavbou. Hlavice disponuje čtyřmi LED světlomety o celkovém světelném toku 30 000 lumenů.

Čerpací zařízení Ruberg je bronzové, vyhřívané, dosahuje jmenovitého výkonu 2 000 litrů za minutu v nízkotlakém a 150 litrů za minutu ve vysokotlakém režimu.

Scania je vybavena datovou sběrnicí k řízení provozu účelové nástavby typu CAN-bus, s následujícími funkcemi:

 • záznam dat, chybový deník, maximální dosažené otáčky požárního čerpadla,
 • diagnostika, uzavření rolet a dveří, skříní zasunutí osvětlovacího stožáru,
 • monitorování mezních provozních stavů na požárním čerpadle, a to tlak, otáčky, rychlost jízdy se zapnutým pomocným pohonem,
 • signalizace zapnutí pomocného pohonu pro požární čerpadlo při jízdě,
 • ovládání osvětlení okolí automobilu a výstražné oranžové rampy na zádi účelové nástavby z prostoru obsluhy požárního čerpadla a z kabiny osádky,
 • automatické plnění vodní nádrže z hydrantu,
 • automatické ukončení odvodnění požárního čerpadla,
 • zobrazení kontrolních údajů podvozkové části a účelové nástavby včetně motohodin, otáček motoru a požárního čerpadla a mazacího tlaku,
 • zobrazení stavu nabití akumulátorových baterií,
 • signalizace přehřátí pohonu čerpacího zařízení,
 • akustická signalizace nízkého množství pohonných hmot a hasiva,
 • automatické zasunutí osvětlovacího stožáru při uvolnění ruční brzdy včetně automatického vypnutí světel na osvětlovacím stožáru,
 • zapnutí a vypnutí předních doplňkových výstražných modrých světel,
 • automatizovaný provoz se zavodněním požárního čerpadla a tlakovou regulací,
 • upozornění na chybnou obsluhu formou textového hlášení s akustickou signalizací),
 • systém plánované údržby v účelové nástavbě CAS.

Na horní pochůzné plošině je uchycena lafetová proudnice. V pravé přední skříni je na výsuvném platu vybavení pro hygienu – tekuté mýdlo, papírové ručníky a vzduchová hadice s ofukovací tryskou.

Sdílet
Banner eurofire_tubus OK