Úterý 22. ledna 2019, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Dobráci sk

Ve Znojmě stojí nová hasičská stanice za 110 milionů korun, sídlí v ní i preventisté

Dne 14. května 2018 hasiči slavnostně otevřeli novou centrální hasičskou stanici ve Znojmě. Nový areál nahradil již nevyhovující a v mnoha směrech havarijní budovu hasičské stanice. Jde o první stavbu tohoto typu za doby existence HZS Jihomoravského kra­je.

Vznik stanice započal demolicí a přeložkami sítí na ul. Pražská v druhé polovině roku 2015. Následně v areálu vyrostla budova nové výjezdové základy ZZS Jihomoravského kraje a po ní již budova hasičské stanice.

Areál se rozkládá na pozemcích o rozloze 14 330 m2, hlavní objekt na ploše 2 711 m2 se skládá ze dvou vzájemně propojených částí – samotné centrální stanice a sídla územního odboru Znojmo.

Hasičskou stanici tvoří garáže pro zásahovou techniku a věcné prostředky požární ochrany, dílna a zázemí pro strojní, chemickou a technickou službu a zázemí pro hasiče.

Územní odbor zahrnuje zázemí pro výkon státní správy, tj. stavební prevenci a kontrolu, dále pak zjišťování příčin požáru, krizové řízení a ochranu obyvatelstva a samotné vedení územního odboru. Součástí areálu je také hřiště a cvičná věž. Obojí slouží k fyzické přípravě příslušníků.

Nová znojemská stanice je první centrální stanicí, kterou se za doby existence HZS Jihomoravského kraje podařilo postavit. Výhodou lokality je fakt, že v areálu sídlí kromě hasičů také záchranáři a policisté, což usnadní mj. společné výcviky a školení těchto složek Integrovaného záchranného systému.

Výstavba budovy vč. projekčních, bouracích prací a zasíťování stála 110 milionů korun a investorem akce byla Česká republika-Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Poděkování však patří krajskému úřadu, který přispěl na stavbu částkou 3 818 969 Kč a také městu Znojmo, které podpořilo celou akci částkou 300 tisíc korun.

Vyřešení všech problémů souvisejících s takto velkou stavbou ocenil i generální ředitel HZS ČR gen.mjr. Drahoslav Ryba, který se dnes spolu se svými náměstky slavnostního otevření účastnil. Vidinu další spolupráce pak nastínil ve svém proslovu hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Součástí dnešního slavnostního otevření nové stanice bylo i posvěcení zvonu sv. Floriana, který má své místo u hlavního vchodu. Tento ceremoniál vedl Mons. Jindřich Bartoš.

V uplynulém roce měli hasiči ze stanice ve Znojmě 745 zásahů. V nové budově bude pracovat na 50 příslušníků a občanských zaměstnanců.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet
Banner Recyklujte s hasiči