Neděle 27. září 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Eurofire termokamera

Tři mladí lidé zemřeli na místě, čtvrtý utrpěl těžké zranění

Řidič ve velmi vysoké rychlosti nezvládl průjezd mírnou zatáčkou a po více než třicetimetrovém bočním smyku havaroval mimo vozovku. Auto bočně narazilo do pomníku z II. světové války a převrátilo se na střechu v příkopu.

Dne 22. 7. 2009 v 01:45 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po mimořádně těžké havárii auta u Rymic na Kroměřížsku.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Holešova s jedním zásahovým vozem, ve společném výjezdu s jednotkou sboru dobrovolných hasičů obce Holešov. Vyslána byla také další posilová jednotka profesionálů z Kroměříže. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na silnici z Holešova na Rymice došlo k tragické havárii osobního auta zn. Renault Megane.

Řidič ve velmi vysoké rychlosti nezvládl průjezd mírnou zatáčkou a po více než třicetimetrovém bočním smyku havaroval mimo vozovku. Auto bočně narazilo do pomníku z II. světové války a převrátilo se na střechu v příkopu.

Následky těžké havárie jsou otřesné. Tři mladí lidé ve věku osmnáct až devatenáct let zemřeli na místě. Čtvrtý mladý muž byl odvezen s těžkým zraněním do nemocnice a byl také jediný, který se dostal z vraku auta ven ještě před příjezdem záchranářů.
__

Havárii předcházelo nezastavení vozidla na výzvu strážníků Městské policie Holešov, kteří chtěli provést kontrolu. Auto ve vysoké rychlosti opustilo hranice obce Holešov a pokračovalo na Rymice. Při jízdě došlo k havárii.

Strážníci proto dorazili na místo tragédie jako první a přes svou stálou službu neprodleně informovali záchranáře. Převrácené vozidlo hořelo v motorovém prostoru a požár se podařilo strážníkům uhasit malým přenosným hasicím přístrojem. Další hasicí přístroj jim poskytl řidič kamionu, který u havárie zastavil o pár minut později.

Hasiči byli na místě už za dvě minuty od výjezdu. Auto bylo na střeše a bylo nutné vyprostit zraněné. Mimo vozidlo byl těžce zraněný osmadvacetiletý muž, který zkolaboval a musel být později odvezen do nemocnice v Kroměříži. Hasiči za pomoci speciálního hydraulického zařízení vypáčili dveře a ze zadních sedadel nejdříve vyprostili dvě mladé dívky, které byly připoutány bezpečnostním pásem.

Jedna dívka byla mrtvá na místě. Druhou dívku se snažili hasiči několik minut oživovat, ale jejich snaha byla marná a i ta svým zraněním podlehla. Z přední části vozu byl vyproštěn další mladý spolujezdec, kterého hasiči také oživovali, a to až do příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby. Lékaři si ho následně převzali do své péče, umístili do sanitního vozu a dál bojovali o jeho život. Po třiceti minutách oživování i tento mladík přes jejich veškerou snahu svým těžkým zraněním podlehl.

Hasiči auto převrátili zpět na kola, aby vyloučili přítomnost dalších osob a podíleli se také na malé pátrací akci v okolí havárie. Žádná další osoba nebyla nalezena.

Silnice mezi Holešovem a obcí Rymice byla zcela uzavřena na několik hodin. Po dobu vyšetřování policií osvětlovali hasiči místo havárie výkonnými agregáty. Po zadokumentování pomohli hasiči také s odklízením následků mimořádné tragédie. Veškerá doprava byla odkláněna na objízdné trasy.

Událost zasáhla také jednoho hasiče, který k nehodě vyjel. Pro osobní vazbu na jednu zemřelou byl psychicky otřesen a od kolegů mu byla poskytnuta nezbytná pomoc i psychická podpora.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-miw-

Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK