Pondělí 21. září 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner POBP: 970 nádrž

Požáry ve Středomoří se utišily. Řecký ostrov evakuoval turisty z pláže

Řecko zachvátilo v neděli více než 50 lesních požárů. Největší vypukl v neděli večer na ostrově Zakynthos. Asi 70 rekreantů odřízl na pláži a musela je na člunech evakuovat pobřežní stráž. Ve většině středomořských zemí jsou ale požáry už pod kontrolou. ILUSTRAČNÍ FOTO

Řecko zachvátilo v neděli více než 50 lesních požárů. Největší vypukl v neděli večer na ostrově Zakynthos. Asi 70 rekreantů odřízl na pláži a musela je na člunech evakuovat pobřežní stráž. Ve většině středomořských zemí jsou ale požáry už pod kontrolou.

Ohně se v Řecku šíří velmi rychle kvůli teplotám nad 40 stupňů Celsia a silnému větru. Ten by dnes měl podle meteorologů dosáhnout rychlosti až 74 kilometrů za hodinu. Řecké úřady už varovaly před dalšími požáry.
Oheň na západořeckém ostrově Zakynthos neohrožoval jen Řeky a cizince koupající se na oblíbené pláži Daphne. V nebezpečí se ocitly i vzácné mořské želvy, které zde kladou svá vejce. Oheň poničil asi 80 hektarů jejich rezervace.

V Řecku je nyní kolem 20 tisíc českých turistů. Asociace českých cestovních kanceláří nemá ale žádné zprávy o tom, že by byli nějak ohněm postiženi.

Požárníci zvládli i dva ze tří požárů na francouzském ostrově Korsika. Jižní část ostrova plameny stravovaly od čtvrtka. Policie už zadržela osm mužů, které podezírá ze žhářství. Dva z nich se k založení ohně přiznali a hrozí jim až deset let vězení a pokuty.

Španělé bojují s ohněm v Extramaduře
S rozsáhlými lesními požáry v těchto dnech bojují také další jihoevropské státy. Ve Španělsku už je většina z nich uhašena nebo pod kontrolou. Oheň zničil přes 20 tisíc hektarů vegetace. V plné síle je jen požár v Extremaduře na západě země, kde muselo být v noci evakuováno 500 lidí.

Hasiči požár v neděli večer už prakticky uhasili, ale v noci se znovu rozhořel zejména vinou silného větru.
V provincii Teruel v Aragonii na severovýchodě, která byla požáry dosud nejvíce zasažena a kde za týden shořelo přes 11 700 hektarů porostů, dnes dosud není uhašeno šest požárů. Žádný už ale nepostupuje.

Ve 24 španělských provinciích byla dnes vyhlášena pohotovost kvůli očekávaným vysokým teplotám. Zejména v Andalusii na jihu, kde by mohlo být i přes 40 stupňů Celsia.

V oblasti Valencie požáry sužovaly zejména provincii Castellón, od neděle jsou však také pod kontrolou. Shořelo tu až 3 tisíce hektarů porostů. Španělská policie už zatkla 15 lidí, kteří jsou podezřelí ze žhářství.

Na Sicílii ohně ještě hoří
Také v Itálii, kde oheň minulý týden připravil o život dva lidi, se hasičům podařilo zlikvidovat téměř všechny požáry. Hoří jen jeden v provincii Syrakusy na Sicílii. Podle civilní ochrany byl zřejmě založen úmyslně.

V neděli italští hasiči bojovali proti 17 požárům, zatímco v sobotu jich bylo ještě na čtyřicet. Oheň řádil kromě Sicílie na Sardinii a v krajích Kalábrie a Basilicata.

Jen na Sardinii shořelo 15 tisíc až 25 tisíc hektarů porostů a škody se prozatím odhadují na 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun), uvedly úřady. Také zde policie zatkla tři lidi s podezřením na žhářství.

Od neděle hoří rozsáhlý požár také na chorvatském ostrově Ćiovo ležícím ve střední Dalmácii. Oheň tu sežehl přes 200 hektarů porostů, oznámila dnes chorvatská televize HRT. Obydlené oblasti však ohněm ohroženy nejsou, dodala. Na hašení požáru se podílí na 250 hasičů s osmi vozidly. Úřady soudí, že v pozadí požáru je žhářství.

Převzato z iDNES.cz
Zdroj: iDNES


-kaw- 

Sdílet
Banner scott OK