Úterý 24. listopadu 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči v Moravskoslezském kraji načali druhou desítku chirurgických prstýnků

Hned se třemi prstýnky z chirurgické oceli si přišel pro vysvobození k profesionálním ostravským hasičům v úterý 28. 7. 2009 dopoledne osmadvacetiletý Němec, když předtím neuspěl v nedaleké Městské nemocnici Ostrava-Fifejdy. Tam jej poslali za hasiči. Šikovnost ostravských hasičů se tak roznese do další části Evropy

Hned se třemi prstýnky z chirurgické oceli si přišel pro vysvobození k profesionálním ostravským hasičům v úterý 28. 7. 2009 dopoledne osmadvacetiletý Němec, když předtím neuspěl v nedaleké Městské nemocnici Ostrava-Fifejdy. Tam jej poslali za hasiči. Šikovnost ostravských hasičů se tak roznese do další části Evropy.

Zhruba po půl roce nošení tří „módních", ale velmi odolných prstýnků – dvou na pravé a jednoho na levé ruce – mladý Němec zjistil, že už je zřejmě nesundá. Na doporučení příbuzných navštívil ostravskou nemocnici i s příbuznou, která umí dobře česky. Tam jej poslali na stanici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) Ostrava-Fifejdy, kde letos evidují již šest zachráněných prstýnkářů. Minimálně další dva případy odstraňování tvrdých koleček z prstů mají na stanici HZS MSK v Havířově – opět kousek od zdejší nemocnice.

Ostravští hasiči jsou muži činu, na velké řeči nedají. Na nateklé prsty si tentokrát připravili střihač pedálů (jakýsi velmi ostrý svěrák, který zesiluje olejová pumpa), čímž mladého muže naprosto vyděsili. Po strachu bylo ale za deset minut pryč, kdy byl náš západní soused zcela osvobozen – bez ztráty kapky krve.

V Havířově obvykle používají jehlový modelářský pilník – zatím tam přicházeli mladí mužové s poraněnými či bolestivě nateklými prsty. Je to metoda velmi šetrná, ale pomalá a prstýnek i pilník se musejí často ochlazovat. Jako podklad může posloužit svěrák.

V Ostravě již použili letos v dubnu i třetí metodu. Mezi prsten a maso strčili tenkou kovovou destičku a šli na nepřítele shora úhlovou bruskou, vše za stálého chlazení vodou z vodovodního kohoutku (tedy přímo v umyvadle). Operaci s dořezáním a roztažením prstenu kleštěmi musel tehdy dokončit osamocený velitel stanice, protože mužstvo muselo vyjet k menšímu požáru. I tak tento zdravotnický zásah netrval ani deset minut. „Tu chvilku bolesti každý rád vydrží. Určitě si pak bude pamatovat, že tvrdá ocel na prst nepatří," poznamenal letos v dubnu velitel stanice.

Například letos v polovině března vyhledat mladý muž pomoc fifejdských hasičů v noci poté, co již nemohl vydržet bolest škrtícího prstýnku z chirurgické oceli na prostředníčku pravé ruky. Pacient raději vážil noční cestu do nemocnice a pak k hasičům poté, co si doma šel jeho otec pro účinnou pomoc do sklepa – prý pro klasickou pilku na železo…Info: por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

 -wap-

Sdílet