Sobota 23. září 2023, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Výkopové práce při stavbě domu v Davli skončily tragédií, muže zavalila zemina

V úterý 12. května 2018 deset minut před čtrnáctou hodinou přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o zavalené osobě při výkopových pracích v Davli v okrese Praha-západ.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události postupně vyslalo profesionální hasiče z Řevnic, Jílového a Říčan a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Davle, která má zbrojnici v nedaleké obci Sloup, a ze Štěchovic.

Jako první dorazila na místo domácí dobrovolná jednotka, která se společně s posádkou zdravotnické záchranné služby pokusila muže vyhrabat a zachránit, ale veškeré oživovací pokusy byly marné a lékař konstatoval exitus.

Po příjezdu dalších jednotek bylo rozhodnuto, že nejprve je potřeba celý výkop řádně zajistit proti dalšímu sesuvu. Teprve pak se může začít s bezpečným vyproštěním zasypaného těla. Na místo tak byl povolán speciální kontejner s výdřevou.

Velitel zásahu požádal o pomoc také Záchranný úvar HZS ČR Hlučín, který ze základny ve Zbirohu vyslal k události sací bagr. Postup prací byl koordinován se záchranáři Hlavní báňské záchranné stanice Praha, kteří se také dostavili na místo neštěstí.

Jednotky zajistily výkop pažením a připravily prostor pro ustavení sacího bagru, který na místo dojel krátce před sedmnáctou hodinou. Následně začalo samotné vyprošťování, které bylo ukončeno několik minut po osmnácté hodině, kdy bylo tělo pomocí transportní vany předáno koronerovi k ohledání. Po uklizení a sbalení materiálu se jednotky začaly vracet na své základny.

Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet