Čtvrtek 26. listopadu 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Armádní vrtulník pomáhal paragladistovi ze stromu

Na Svatoboru u Sušice přistál ve středu odpoledne paraglidista na modřínu. Ze stromu byl sundán pomocí leteckých záchranářů Armády ČR.

Událost byla na operační středisko ohlášena ve středu 29. července 2009 v 16.52 hodin. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze Sušice a Klatov a zároveň byl povolán záchranný vrtulník Armády ČR.

Paraglidista skončil na stromě na východní straně vrchu Svatobor u Sušice na Klatovsku. V okolí dvou vzrostlých modřínů byla paseka, letec se však zamotal do jednoho ze stromů a zůstal na něm viset ve výšce asi 20 m. Podařilo se mu odpojit z popruhů padáku a usadit se na jedné větvi stromu.

Hasiči se vzhledem k nepřístupnému terénu dostali s technikou na nejbližší lesní cestu, odkud museli zhruba 250 m dojít pěšky k paraglidistovi. S dostupným vybavením by se hasiči k letci nedostali, proto se k němu spustili letečtí záchranáři a vytáhli jej do kabiny vrtulníku. V koruně stromu strávil paraglidista zhruba hodinu. Muž byl převezen do nemocnice.

Díky přelétávání vrtulníku se mírně nadzvednul zamotaný padák, klesnul na nižší porost, odkud jej s pomocí žebříků hasiči vyprostili.Foto: HZS Sušice

kpt. Mgr. Blanka Nechvátalová
zast. tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje

-miw-

Sdílet