Sobota 25. března 2023, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

S požárem stohu v Obědovicích bojovali hasiči dlouhých dvacet hodin

Jedenáct jednotek likvidovalo od nedělního dopoledne (17. června 2018) do pondělního rána požár stohu z balíků slámy v Obědovicích na Hradecku.

Hasiči museli chránit před požárem blízké pole, za kterým se nacházely rodinné domy, a dále také truhlárnu nebo objekt s hospodářskými zvířaty. Nikdo nebyl při události zraněn. K požáru došlo s největší pravděpodobností nedbalou hrou dětí.

Oznámení o požáru stohu z balíků slámy v Obědovicích přijalo krajské operační a informační středisko v neděli 17. 6. 2018 v 10:19 hod, přičemž požár vznikl asi o 10 minut dříve. Stoh měl délku asi 30 metrů a měřil 6 metrů do výšky. Požárem byla zasažena zhruba polovina slámy, tedy 450 balíků.

Hasiči požár asi po dvou hodinách lokalizovali, tedy zabránili jeho dalšímu šíření. Před ohněm se jim tak podařilo uchránit objekt blízké truhlárny, objekt s hospodářskými zvířaty i pole, za kterým se nacházely rodinné domy. Pokud by došlo k dalšímu rozšíření požáru, bylo by kvůli sílícímu větru a panujícímu suchu velmi těžké oheň zastavit.

Na místo se dostavil krajský vyšetřovatel příčin požárů a škodu na shořelé slámě odhadl předběžně na 150 až 200 tisíc korun. Příčinou požáru stohu byla s největší pravděpodobností nedbalá hra dětí.


Dlouhé hodiny však trvaly dohašovací práce. Jednotky požární ochrany začaly za přispění majitele stohu s přemisťováním uchráněných balíků slámy pomocí nakladače. Při této činnosti byl stroj kvůli technické závadě poškozen, přičemž došlo dokonce k jeho zahoření.

I tuto situaci dostali hasiči hned pod kontrolu a podařilo se jim uchránit hodnotu stroje ve výši 2,5 milionu korun. Škoda na stroji byla vyčíslena asi na 30 tisíc korun.

Zásah byl pro hasiče velmi náročný. V místě bylo velké množství kouře a jednotky musely po celou dobu zasahovat v dýchacích přístrojích. Jen na odvětrání kravína byly použity čtyři přetlakové ventilace.

V kombinaci s vysokými teplotami a délkou trvání zásahu byla práce na likvidaci požáru pro všechny zasahující velmi namáhavá. Hasiči se museli mimo jiné vyrovnat také s nedostatkem vody k hašení.

Zřídili několik čerpacích stanovišť, vodu brali také z hydrantové sítě. Tento zdroj ale nebyl dostačující a k večeru bylo nutné čerpání z hydrantové sítě zcela zanechat, a to na pokyn dispečinku vodárenské společnosti. Jednotky tak musely zřídit náhradní čerpací místo ve větší vzdálenosti.

Zpět na své stanice se začaly jednotky vracet v pondělí nad ránem. Na místě se ještě stále nachází jednotka požární ochrany, která provádí dohled nad požářištěm.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Nového Bydžova, centrální hradecké stanice u Přívozu a ze stanice Hradec Králové – Pražská.

Dále zde působily také jednotky SDH Chlumec nad Cidlinou, Nové Město nad Cidlinou, Klamoš, Obědovice, Plačice, Nechanice, Kosice a Lhota pod Libčany. Dobrovolní hasiči z Nového Bydžova pak působili jako záloha na stanici.

Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet