Pátek 22. října 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila loď, posádka se bezpečně dostala na břeh

Od pátečního večera do sobotních časných ranních hodin zasahovali profesionální hasiči z Uherského Hradiště u vyzdvižení potopené lodi v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě.

Hlášení o potopené lodi u jezu Nedakonice přijali hasiči dne 13. 7. 2018 v 18:41 hodin.

V době příjezdu hasičů byla na místě Policie České republiky a posádka z potopené lodi už byla na břehu. Posádku tvořili dvě dospělé osoby, tři děti a pes. Žádný z členů posádky nebyl zraněn. Z potopené lodi unikly do vodního toku pohonné hmoty.

Hasiči položili u výjezdu z plavební komory na hladinu řeky sorpčního hada a o kus dál po proudu vytvořili nornou stěnu. Uniklé pohonné hmoty plovoucí na hladině zasypali sorpční látkou.

Jeden z členů posádky potopené lodi hasičům sdělil, že když se začali potápět, přiblížila se k nim loď, která stála za nimi. Na tuto loď všichni přeskočili a pak vystoupili na břeh.

Na místo se dostavil majitel lodi a zástupce Státní plavební správy, pobočka Přerov a také zástupce Odboru životního prostředí města Uherské Hradiště.

Na místo byli povoláni policejní potápěči. Majitel potopené lodi zajistil k jejímu vyzdvižení soukromý jeřáb.

Na místě je nedostatečné osvětlení, proto hasiči osvětlovali plavební komoru. Před příjezdem jeřábu vynášeli na břeh z lodi dostupné nebo plovoucí věci.

V průběhu vyprošťování lodi ze dna plavební komory hasiči odčerpávali vodu z lodi pomocí ponorného čerpadla. Dne 14. 7. 2018 v 0:22 hodin byla loď vytažena a uložena na břeh.

Hasiči veškerou činnost na místě ukončili v 1:21 hodin.

Roman Žemlička
HZS Zlínského kraje
Sdílet