Pondělí 29. května 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požáry.cz pod lupou

Jeden z nejprestižnějších informačních webů o internetu LUPA.CZ píše o ojedinělé fůzi hasičských serverů

Když před šesti lety vznikl první hasičský server, většina lidí o jeho existenci vůbec nevěděla. Sloužil totiž většinou jen pro vnitřní potřebu členů hasičského záchranného sboru. Pro nezasvěceného člověka byl web hasičů nezáživný a plný nesrozumitelných výrazů. Postupem doby vznikly i další servery, jejich obsah byl však

Hasičské servery začaly vznikat v druhé polovině devadesátých let minulého století. Většinou je provozovali nadšenci z řad hasičských záchranných sborů (HZS), kteří se chtěli se svým okolím podělit o akce záchranářů z jejich obce či města. Jejich funkcí byla také diskuse mezi zaměstnanci HZS a nadřízenými. Těchto serverů rychle přibývalo – ve většině hasičských sborů se totiž našel alespoň jeden člověk, který si informační web svého družstva zřídil. Takže v současné době je stránek zabývajících se požární problematikou přibližně padesát. Co se však grafické úpravy a obsahu týče, stojí za pozornost jen malé procento z nich. Zvláště pak, pokud se několik spojí v jeden, a vytvoří tak největší český server o hasičích.

První nadšenec, který se v roce 1996 rozhodl o dění mezi hasiči informovat veřejnost, byl Jiří Vítek z Hasičského záchraného sboru Praha ve spolupráci s Tomášem Bučinou dnes redaktorem IDG. Jako první také vytvořili weby s vlastní doménou, které byly pravidelně aktualizovány. Během jednoho roku dal Vítek dohromady hned tři servery, jež ve své době neměly obsahem žádnou konkurenci.

Nejdříve vznikl Firefighters.cz, který začal přinášet reportáže z akcí hasičů a některých zajímavých požárů. Své prvenství má také v návštěvnosti – téměř čtyři roky byl jediný s návštěvností několik desítek lidí denně. Což je na hasiče poměrně slušné číslo. Informoval také o nových vyhláškách v oblasti požární ochrany – čtenáři se zde mohli dozvědět, jak nejlépe zabezpečit byt či staré auto před vznikem požáru (téměř polovinu výjezdů totiž záchranáři stráví u hořících aut nebo alespoň vozů, u nichž hrozí vznícení). Vítek přinášel i úvahové články o problémech v hasičském sboru, které se ne vždy setkaly s pozitivní odezvou u vedení. Za pár let tak začal být server na černé listině HZS. Tím se však zvedla i jeho popularita u samotných hasičů.

V roce 1998 vznikl další Vítkův web – Redlist.cz, který jako jediný obsahoval vyhledávač všeho, co se jen trochu týkalo dění kolem požárů – katalog firem, dobrovolných či profesionálních sborů a informací o prevenci proti ohni. Zároveň přinášel i diskusní fórum, kterým se výrazně odlišil od ostatních hasičských serverů. Návštěvníci zde mohli najít nejen diskuse k některým zásahům či postupům při vyšetřování příčin vzniku požárů, ale bylo možné i nahlédnout do vzájemných vztahů mezi samotnými hasiči. Člověk se například dozvěděl, že brněnští hasiči měli problémy se svým nadřízeným, který se také zapojil do diskuse. Server tak přestal být jen zdrojem odborných (a často nezáživných) informací a začal sloužit jako sdělovací prostředek a zastánce práv hasičských záchranářů. Pro Redlist to především znamenalo výrazné oživení.

Posledním Vítkovým projektem byl server Hasič.cz (a jeho slovenská obdoba Požiarnik.sk), který nabízel freemail a později i webhosting. Protože se mu však nepodařilo vejít do podvědomí široké veřejnosti, využívali ho opět pouze hasiči. Na těchto serverech začal s Vítkem spolupracovat i Josef Pajskr, který později vytvořil i aplikaci k nové verzi sjednoceného webu.

Další servery na sebe nenechaly dlouho čekat. Na konci roku 1999 vznikl Hasičipraha.cz, který (jak je patrné z jeho názvu) se zabýval pouze děním v pražském regionu. Snažil se mapovat akce HZS Praha. Založil ho Luboš Samec, jenž svým serverem na linuxové platformě hostoval u společnosti P.E.S. Mezi prvními měl také svůj redakční systém. Informoval převážně o hasičské technice, o některých zásazích a o větších požárech v Praze.

Ze stejného prostředí vzešel i server Požáry.cz. U jeho zrodu v lednu 2000 stáli dva vyšetřovatelé příčin požáru pražských hasičů Martin Kavka a Radek Kislinger. Ti však svůj web nezaměřili jen na Prahu (z které ale pochopitelně přinášeli nejpodrobnější informace, protože byli nejvíce u zdroje), ale snažili se informovat o dění v celé republice. Dokonce své zprávy občas psali i o velkých požárech v zahraničí (jako jediní navštívili trosky WTC krátce po útoku teroristů – cestu jim však pochopitelně neplatil HZS Praha, ale mediální partneři). Nutno podotknout, že po návratu ze Spojených státu se i nadále snažili o dění v New Yorku informovat. Spolupracovali přitom se serverem Firehouse.com, jehož články si nechávali překládat. Tuto výhodnou službu přitom domluvili na své cestě po USA. Webu Požáry.cz se tak pomalu začal stávat zpravodajským serverem, protože svým čtenářům přinášel objektivní zpravodajství – tedy bez obvyklých odborných výrazů o postupu hasičů. Hlavní náplní však zůstaly požáry v Praze, o nichž měli informace z první ruky. Uveřejňovali zde nejen pravidelné svodky s aktuálními výjezdy, ale i podrobné postupy při zásahu či výši škod.

Tito hasiči mají své prvenství ve větší spolupráci s médii, na které server založili. Snažili se v co nerychlejším čase uveřejňovat zprávy o výjezdech, což pochopitelně začalo nejvíce zajímat novináře. Časem si web získal své příznivce a jako jediný měl návštěvnost až několik set sessions za den. Autoři na svých stránkách podrobně informovali o nejčastějších příčinách vzniku požáru (jen pro zajímavost to bývá vadná elektroinstalace například z rychlovarných konvic – takže si je raději při odchodu vytahujte ze zástrčky :-) Stali se tak první, kteří hasičské řemeslo skutečně přiblížili normálním lidem. Jejich server nejdříve hostoval u společnosti Globe Internet, pak si je však přebrala firma AD-VIS, která jim kromě webhostingu nabízela i grafickou úpravu stránek.

Za zmínku také stojí server Infohasiči.cz, který vznikl teprve loni v říjnu. Na linuxové platformě ho založil Petr Holuša, který se rozhodl pro webhostingovou společnost Savvy. Rozdílný od ostatních webů byl i jeho obsah. Informoval totiž převážně jen o požárním sportu – přinášel aktuální fotografie a výsledky ze soutěží hasičů.

Nyní dochází ke spojení těchto serverů. Všichni hasiči z jednotlivých webů se dohodli, že by bylo lepší ušetřit námahu vynaloženou ve volném čase a navzájem si pomoci. Nechtěli také zbytečně tříštit jednotlivé informace. Po dlouhých diskusích nakonec dospěli k jednotné doméně Požáry.cz, která doposud měla i nejvyšší návštěvnost, a ostatní servery na ní přesměrovali. Všechny rubriky z jednotlivých webů také převedli do nové podoby. Aplikaci pro ně udělal Josef Pajskr, který spolupracoval i s Firefighter­s.cz. Podle něj není provoz serveru nijak extrémně náročný, protože se neočekává vysoká návštěvnost. Hasiči nyní tedy vystačí s jediným strojem s Windows 2000. Aplikace běží na platformě IIS & ASP & MsSQL. Freemailový systém využívá tuzemského produktu MERAK mail server a web mail. Hostuje u firmy GIN a je napojen na 100 Mb/s linku s neomezeným datovým tokem.

První sloučení požárních serverů je tedy na světě. Jejich autoři si rozdělili úkoly a na obsahu nového webu je to znát. Oproti svým předchůdcům je denně aktualizován a jeho příjemné grafické provedení nabízí jednoduchou obsluhu (rozvrh rubrik a rozdělení home page se však nápadně podobá grafice Flashnews.cz). Již prvních čtrnáct dní fungování předčilo všechna očekávání hasičů. „Naše návštěvnost nyní vykazuje až 350 unikátních IP denně,“ jásá Pajskr. Doufejme, že nadšení hasičům dlouho vydrží. Je totiž jen otázka času, kdy je přestane bavit provozovat server bez větších zisků. Možná je pohltí nějaká společnost. Nebo je možné, že jejich nadřízeným dojde trpělivost. Pravděpodobně pak po vzoru ředitele České televize Jiřího Balvína nechá vedení HZS nainstalovat k počítačům kamery, aby zjistilo, na čem hasiči u svých monitorů pracují (první krok totiž už udělali – zakázali hasičům instalovat programy pro stahování fotek z digitálních fotoaparátů – nyní jsou odkázání jen na ochotu kolegů z fotooddělení HZS).


Ondřej Tolar – www.lupa.cz
Sdílet