Středa 14. listopadu 2018, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: Devold 970x150 OK

Požár pole s obilím u Hostivice likvidovalo dvanáct jednotek, způsobila ho závada na kombajnu

Informaci o rozsáhlém požáru pole se vzrostlým obilím u obce Hostivice v okrese Praha-západ přijala tísňová linka středočeských hasičů ve čtvrtek 19. července v 15.23 hodin.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotku z Kladna a několik dobrovolných sborů z okolních obcí. Vzhledem k upřesňujícím telefonátům, že se požár po neposekaném poli rychle rozšiřuje, byly na místo povolány další jednotky a velitel zásahu vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu.

V rámci mezikrajské výpomoci vyjela i jednotka HZS hlavního města Prahy ze stanice Petřiny a také dva pražské dobrovolné sbory. Celkem se tak na místě sjelo dvanáct jednotek.

Hasičům se požár na ploše asi pěti hektarů podařilo dostat pod kontrolu za půl hodiny, když další postup plamenů do neposečené části pole zastavili několika proudy. Částečně pomohli i sami zemědělci, kteří část pozemku oborali diskovými podmítači.

Pro doplňování cisteren hasební vodou bylo na nedalekém Litovickém rybníku zřízeno čerpací stanoviště, které obsluhoval místní hostivický sbor. Po lokalizaci požáru začal velitel zásahu s redukcí jednotek a nechal snížit poplachový stupeň na základní.

Po prolití požářiště a dohašení menších ohnisek byl požár pár minut po sedmnácté hodině likvidován a na své základny se začaly vracet i zbylé jednotky. Přímé škody vyčíslil vyšetřovatel na 210 tisíc korun, rychlým zásahem hasiči uchránili úrodu za necelý milion.

Příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností technická závada sklízecího kombajnu. Zálohu kladenské stanice po dobu zásahu zajišťovaly další dvě dobrovolné jednotky.

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje
Sdílet
Banner recyklujte s hasici 970 OK