Úterý 22. září 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Eurofire termokamera

Dva požáry stohů během deseti minut

Dne 26. 8. 2009 v 20:52 hod. byla na krajské operační a informační středisko HZS SČK ohlášen požár stohu u silnice mezi obcemi Chotětov a Bezno na Mladoboleslavsku. O cca 10 minut později přišlo hlášení, že hoří další stoh, tentokrát z Chotětova směrem na Nemyslovice.

Dne 26. 8. 2009 v 20:52 hod. byla na krajské operační a informační středisko HZS SČK ohlášen požár stohu u silnice mezi obcemi Chotětov a Bezno na Mladoboleslavsku. O cca 10 minut později přišlo hlášení, že hoří další stoh, tentokrát z Chotětova směrem na Nemyslovice.

Na místo požáru byly postupně vyslány jednotky ze stanic Benátky nad Jizerou a Mladá Boleslav, které posílily jednotky JSDH obcí Bezno, Chotětov, Benátky nad Jizerou a Katusice.

Při příjezdu k prvnímu ohlášenému požáru bylo zjištěno, že hoří čelní strana balíkového stohu slámy o rozměrech 20×8 metrů. Stoh byl složen z hranatých lisovaných balíků. Na tomto místě byl okamžitě prováděn zásah 3 proudy C a jedním vysokotlakem. Další jednotky pokračovaly k druhému stohu (25×10 metrů), který již z dálky nasvědčoval, že je v plném rozsahu. Na tomto místě bylo provedeno srážení vysokých plamenů pomocí lafety a ochrana okolního strniště. Požárem byl již zasažen celý stoh. Stoh byl také složen z hranatých balíků slámy. U tohoto stohu došlo ke zničení dopravního značení v bezprostřední blízkosti.

Jelikož se nepodařilo sehnat k prvnímu stohu těžkou techniku na rozebírání, došlo k rozšíření požáru vnitřkem stohu a z rozhodnutí VZ byl první stoh také ponechán, aby vyhořel. Postupně došlo k redukci sil a prostředků. U každého stohu zůstala jedna dobrovolná jednotka s CAS a prováděla kontrolu nad dohoříváním stohů.

Při příjezdu příslušníka pro zjišťování příčin vzniku požárů bylo zahájeno intenzívní prohledávání okolí a to ve spolupráci s několika hlídkami Policie ČR. První hlášení totiž hovořilo o tom, že oznamovatel viděl neznámou osobu, jak stoh zapaluje a utíká do polí. Během tohoto šetření bylo ztotožněno několik osob pohybujících se v okolí. Ve spolupráci byla stanovena jediná verze příčiny vzniku požáru a to úmyslné zapálení neznámou osobou. Výše škody způsobené oběma požáry je předmětem šetření.

Síly a prostředky na místě událostí

  • HZS Benátky nad Jizerou CAS 24 T-815, CAS 32 T-148
  • HZS Mladá Boleslav CAS 32 T-815, OA VEA Jeep, OA Š Felicia (ZPP)
  • JSDH Benátky nad Jizerou CAS 25K L101
  • JSDH Katusice CAS 25K L101
  • JSDH Chotětov CAS 25 RTHP
  • JSDH Bezno CAS 32 T-138


por. Ing. Michal Macoun
Vyšetřovatel požárů ÚO Mladá Boleslav
HZS Středočeského Kra­je

-miw-

Sdílet
Banner mototruck OK