Středa 31. května 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Deset jednotek hasičů likvidovalo požár akumulátorů v areálu příbramských Kovohutí

Několik minut po třetí hodině v noci na neděli 2. září přijala tísňová linka středočeských hasičů oznámení o požáru v areálu Kovohutí v Příbrami. Podle prvotních informací došlo k požáru vyřazených akumulátorů v přístřešku.

Operační důstojník k události vyslal všechny jednotky z prvního stupně. Po příjezdu první jednotky na místo bylo zjištěno, že požár zasáhl hromadu cca 200 tun vyřazených autobaterií, které jsou určeny k likvidaci. Velitel zásahu si na místo vyžádal ihned další posilové jednotky, hlavně velkoobjemové cisterny z důvodu nedostatku hasební vody.

Vzhledem k tomu, že bylo nutné zasahovat v dýchací technice, byl následně vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Hasiči na místě zřídili čerpací stanoviště a zahájili hasební práce.

Protože šlo o obrovskou hromadu, bylo zapotřebí začít s jejím postupným rozebíráním pomocí těžké techniky, vyvážením zasaženého materiálu a jeho dohašováním. Velitel zásahu tak požádal o vyslání speciálního nakladače JCB ze ZÚ HZS ČR ve Zbirohu, který už za hodinu dorazil na místo a ihned se plně zapojil do likvidačních prací.

Hasiči dostávali požár pod kontrolu pomocí několika C proudů. Na místo byla také vyslána jednotka z Chemické laboratoře Kamenice, která měřila koncentrace unikajících hasebních vod i zplodin hoření do ovzduší. Lokalizovat požár se hasičům podařilo krátce před dvanáctou hodinou. Úplná likvidace požáru byla velitelem zásahu ohlášena v 17.33 hodin.

Veškerá hasební voda byla jímána a čerpána do čističky odpadních vod v areálu firmy, kde byla následně ekologicky zlikvidována. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na jeden milion korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování, ale jednou z pravděpodobných verzí je chemická reakce recyklátu z akumulátorů a následné samovznícení.

Kromě profesionálních hasičů z Příbrami a Chemické laboratoře Kamenice se na zásahu podílely jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bohutín, Drásov, Milín, Obecnice, Příbram VI-Březové Hory, Rožmitál pod Třemšínem a Trhové Dušníky.

nprap. Petr Svoboda
HZS Středočeského kraje
Sdílet