Pátek 4. prosince 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zaklíněnou osobu simulovala psycholožka HZS PLK

Dne 2. záři se na parkovišti před obchodním domem Varyáda odehrála krajská soutěž Karlovarského a Plzeňského kraje ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Dne 2. záři se na parkovišti před obchodním domem Varyáda odehrála krajská soutěž Karlovarského a Plzeňského kraje ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Soutěžního klání se zúčastnilo celkem 10 družstev. Za Plzeňský kraj to byli hasiči ze stanic Plzeň – Slovany, Plzeň – Košutka a z územního odboru Klatovy hasiči ze Sušice. Karlovarský kraj reprezentovali příslušníci ze stanic Toužim, Mariánské Lázně, Sokolov a Karlovy Vary, které vyslaly soutěžit družstva ze všech směn A, B i C. Jako host se soutěže zúčastnilo družstvo hasičů hlavního města Prahy ze stanice Smíchov.

Slavnostního zahájení, které bylo v 10 hodin, se zúčastnil i hejtman Karlovarského kraje pan PaedDr. Josef Novotný a společně s náměstek krajského ředitele pro IZS a OŘ plk. Ing. Oldřichem Volfem popřáli všem soutěžícím mnoho zdaru a poděkovali za jejich dosavadní práci v terénu a při reálných situacích.

Figurantku, která v naaranžovaných vracích simulovala zraněnou osobu, dělal psycholožka HZS Plzeňského kraje paní Mgr. Blanka Nechvátalová a velice si pochvalovala profesionální zacházení všech soutěžících a zároveň přihlížejícím divákům poradila, jak uklidnit zaklíněnou osobu a jak s ní komunikovat do příjezdu záchranářů.

Všechny týmy si vylosovali pořadí a scénáře, které pro ně pak připravila technická četa. Soutěžící, kteří šli na řadu, byli během přípravy havarovaných aut a figurantky zavřeni ve stanu, aby nevěděli, jaká situace se pro ně chystá. Celá akce, kdy měli za úkol co nejrychleji, ale i nejšetrněji a nejbezpečněji, vytáhnout figurantku z vozu a předat zdravotníkům, byla pod drobnohledem rozhodčích za technickou, taktickou a předlékařskou stránku.

Po ukončení soutěžních zásahů všech družstev rozhodčí sečetli body a přešlo se k slavnostnímu vyhlášení výsledků a ocenění soutěžících. Konečné pořadí skončilo následovně:

1. Karlovy Vary – C
2. Karlovy Vary – A
3. Praha – Smíchov
4. Sušice
5. Karlovy Vary – B
6. Plzeň – Košutka
7. Toužim
8. Mariánské Lázně
9. Plzeň – Slovany
10. Sokolov

Konečné pořadí družstev je součtem bodů, které získali v jednotlivých úrovních zásahu, tedy v technice, taktice a předlékařské péči. Není tedy adekvátní říct, kdo je vítězem nebo poraženým, protože při záchraně lidského života nejde o body, ani o čas, ale o výsledek a vyproštění zraněné osoby zvládli všechny družstva.

Gratuluji všem účastníkům, svými soutěžními výkony dokázali, že jsou profesionálové.

prap. Mgr. Alena Ryvolová
tisková mluvčí
HZS Karlovarského kra­je

-miw-

Sdílet